Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt se zaměřuje na problém tzv. dekvalifikace. Cílem projektu je posílit zapojení imigrantů na českém pracovním trhu a využití jejich kvalifikace a schopností způsobem, který by odpovídal jak jejich potřebám a zájmům, tak zájmům a potřebám české společnosti a státu.

Projekt je založen na intenzivní spolupráci se zahraničními partnery s cílem přenést inovativní mechanizmy do ČR, využít ověřenou praxi a zkušenosti zahraničních partnerských organizací z Německa, Rakouska a Itálie.

Na základě analýzy situace v ČR (identifikace a analýza faktorů bránících využití potenciálu imigrantů) budou vytvořeny inovativní nástroje a postupy, které umožní lepší využití potenciálu a kvalifikace imigrantů na českém pracovním trhu. V rámci projektu bude ověřena funkčnost a udržitelnost výstupů a budou aplikovány do praxe s cílem:

(a) Zlepšení poskytovaných služeb pro imigranty skrze zvýšení kapacity a rozvoj kompetencí poskytovatelů poradenství prostřednictvím:

  • Metodiky
  • Semináře v regionech
  • Webového portálu s e-learningem

(b) Zlepšení informovanosti imigrantů prostřednictvím:

  • Kampaně zaměřené na zefektivnění využívání poradenských služeb
  • Aktivizace odborů v oblasti poskytování podpory imigrantům

(c) Usnadnění a zpřístupnění procesu uznávání kvalifikace prostřednictvím:

  • Webového rozhraní zaměřeného na nostrifikaci v ČR (informace pro imigranty)
  • Zlepšení informovanosti o českém i mezinárodní kontextu jako podklady pro tvorbu politik

(d) Ovlivnění systémového nastavení (tvorba politik a legislativy) prostřednictvím:

  • Doporučení pro 8 krajů a následujících expertních kulatých stolů
  • Dvou mezinárodních konferencí

Cílovou skupinou osob jsou imigranti, cílovou skupinou organizací jsou regionální integrační centra, místní NNO,úřady práce a zaměstnavatelé ve Středočeském, Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském, Jihomoravském, Pardubickém, Libereckém kraji a v Hl. m. Praha.

1.Sdílení zahraniční zkušenosti v obl. využívání kvalifikace a potenciálu imigrantů na trhu práce. 2.Zkvalitnění existujících služeb, zvýšení kapacity a know-how poskytovatelů poradenských služeb pro imigranty v obl. zaměstnanosti prostřednictvím inovace zahraničních nástrojů. 3.Zpřístupnění nabízených služeb a nástrojů a zefektivnění jejich využití mezi imigranty na základě inspirace ze zahraničí. 4.Zefektivnění procesu nostrifikace. 5.Zvýšení povědomí mezi relevantními aktéry o problematice dekvalifikace a jejích dopadů (konkrétní situace v ČR a komparace se zahraničím). 6.Zvýšení efektivnosti strategií a politik v obl. zaměstnávání imigrantů. 7.Prevence negativních společenských jevů spojených s nezaměstnaností a nedostatečnou integrací imigrantů.
Österreichischer Integrationsfonds - Rakouský integrační fond (ÖIF):Rakouský integrační fond (ÖIF) byl založen v roce 1960 vysokým komisařem OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Federálním ministerstvem vnitra pod názvem Organizace spojených národů fondu pro uprchlíky. Od roku 2002 ÖIF sdílí odpovědnost za realizaci konceptu integrace. V roce 2004 ÖIF převzal provádění Evropského uprchlického fondu (ERF) projektů v Rakousku. 2006 ÖIF otevřel Job Centrum ve Vídni a následně i v dalších spolkových zemích. ÖIF aktivně informuje rakouskou veřejnost o tématech spojených s migrací a integrací. ebb - Entwicklungsgesellschaft für berufliche Bildung je spolu s Zentralstelle für die Weiterbildung im Handwerk vedoucí institucí v zastřešující organizaci Netzwerk Integration durch Qualifizierung, jedinou platformou institucí zaměřujících se na otázky kvalifikace a migrace v Německu. Je podporována z finančních zdrojů Spolk. ministerstva pro práci a sociální věci, Spolk. ministerstva pro vzdělávání a výzkum a Spolk. agentury pro zaměstnanost. ebb řídí na federální úrovni tematické sítě v jednotlivých 16 spolkových zemích. Zaměřuje se na projektové řízení a koordinaci programů, aplikovaný sociální výzkum, školení, e-learning a public relations. Specifickým zaměřením ebb je profesionální integrace přistěhovalců v Německu. Hlavní oblasti zaměření: odborné vzdělávání, politiky trhu práce, základní vzdělávání a zaměstnanost, migrace a společnost, diversity management, posílení celoživotního vzdělávání, kvalifikace, ženy a práce, lidské zdroje a organizační rozvoj. COSPE - Co-operation for the Development of Emerging Countries:COSPE se od roku 1987 zaměřuje na podporu práv imigrantů ze třetích zemí skrze přímou podporu, výzkum, konzultační činnost pro místní a lokální autority a advokátní aktivity na různé úrovni státní správy. COSPE podporuje činnosti zaměřené na rozvoj rovných příležitostí ve vzdělávání, v přístupu na trh práce a přístupu ke službám a informacím pro imigranty a členy etnických menšin. Nabízí školení zaměřené jak na migranty, tak na příslušníky státní správy a poskytovatele služeb ze soukromého sektoru. COSPE má rozsáhlou zkušenost s propojování aktérů na místní i národní úrovni, spolupracuje s univerzitami, NNO, místní samosprávou i odbory, na druhou stranu je zapojeno do projektů i na úrovni politik EU.
Österreichischer Integrationsfonds - Rakouský integrační fond (ÖIF)plní klíčovou roli při tvorbě metodiky pro instituce poskytující pracovní poradenství (KA 06) a při tvorbě koncepce seminářů pro integrační centra, NNO a úřady práce (KA 07). COSPE - Co-operation for the Development of Emerging Countries - Organizace COSPE plní klíčovou roli mezi zahraničními partnery v projektové aktivitě KA 09 zaměřené na oslovení českých odborových organizací, jejich aktivizaci a na vytvoření efektivní informační kampaně orientované na imigranty ebb - Entwicklungsgesellschaft für berufliche Bildung mbH-Partnerství s ebb Entwicklungsgesellschaft für berufliche Bildung je předpokladem pro vytvoření kontaktů s organizacemi pracujícími v oblasti pracovního poradenství v Německu. ebb vede síť institucí Netzwerk Integration durch Qualifizierung (viz údaje o ebb níže), jejíž organizace společně vytvořily od roku 2005 velké množství hodnotných metodických a koncepčních materiálů zaměřených na podporu využití kvalifikace imigrantů na pracovním trhu (http://www.netzwerk-iq.de/publikationen.html).

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Nestátní neziskové organizace Úřad práce ČR Odborové organizace a sociální partneři Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci Zaměstnavatelé Imigranti a azylanti