Odborný a osobnostní rozvoj pracovníků v sociálních službách je obecně nezbytnou součástí navyšování kvality těchto služeb. Tím spíše v oblasti péče o klienty s duševním onemocněním, která především obnáší péči a odbornou intervenci kvalifikovaného a osobnostně "zralého" personálu.
Projekt je určen pro personál pobytové Terapeutické komunity Mýto (u Rokycan), která je reg. soc. službou, čítá 6 terapeutů (prac.v soc. službách) s různou specializací na psychosociální rehabilitaci klientů a 1 sociálního pracovníka, který zajišťuje pracovně-právní poradenství klientů a styk s úřady, následnou péčí apod.
Cílem projektu je navýšení kvalifikace pracovníků, rozvoj všeobecných i specifických odborný znalostí a dovedností v oblasti psychiatrie, psychoterapie, sociální péče, krizové intervence a dalších prostřednictvím cíleného a systematického dalšího (celoživotního) vzdělávání podle § 111 odst. 1 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění.
Hledáme nové přístupy k terapeutickým metodám (v ergoterapii, arteterapii, muzikoterapii, atd.), které by navýšily kvalitu poskytovaných služeb v TK a současně rozšířily spektrum činností, ze kterých si klient může sestavit svůj krátkodobý a dlouhodobý rehabilitační plán. Proto je součástí projektu i krátkodobá odborná stáž, jejímž cílem je sdílení dobré praxe. Do projektu jsme zařadili i skupinové a individuální supervize, které jsou součástí osobnostního rozvoje a psychohygieny pracovníků TK.
Vzdělávací projekt jsme sestavili na základě provedené AVP v 07/2010, která nám pomohla určit prioritní oblasti rozvoje a na základě které jsme sestavili matici kurzů individuálních "otevřených", skupinových "uzavřených", vybrali jsme kvalifikační kurz, naplánovali odborné stáže a supervize.
Vzdělávací aktivity budeme realizovat dodavatelsky, přičemž VŘ rozdělíme do 3 částí dle charakteru kurzů.