Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Na českém trhu zaujímáme výjimečné postavení jakožto dodavatel betonových výrobků pro stavebnictví se zaměřením na dopravní (železniční, silniční) a pozemní stavby. Jako jediní v ČR se zaměřujeme na výrobu železobetonových pražců. Tato výrobní oblast se vyznačuje vysokými požadavky na specifické znalosti a dovednosti zaměstnanců, kterým je třeba průběžně umožňovat se v tomto oboru vzdělávat. Jsme si vědomi toho, že s nástupem nových technologií jsou na zaměstnance kladeny stále vyšší nároky pro práci s těmito technologiemi.

Projektem chceme našim zaměstnancům umožnit nabytí znalostí a dovedností, díky kterým bude jejich práce efektivnější a kvalifikovanější. Tímto způsobem motivované zaměstnance chápeme jako jedinečný kapitál našeho podniku, který zvýší naši konkurenceschopnost na trhu. Projekt vychází ze strategických cílů společnosti a z identifikovaných vzdělávacích potřeb zaměstnanců.

Prostřednictvím 5 vzdělávacích modulů a inovativního přístupu ke vzdělávání bude do projektu během 24 měsíců zapojeno celkem 203 zaměstnanců. Cílem projektu je prohloubení jejich kvalifikace v souvislosti s požadavky na ovládání technologií, jejichž užívání je stěžejní pro posílení konkurenceschopnosti společnosti ŽPSV v oblasti výroby betonových prvků. Výstupem projektu budou realizovaná školení v oblastech: užívání a správa informačních systémů, speciální projekční program, obsluha výrobní linky a školení technických kontrolorů. Vzdělávání bude realizováno kromě externích kurzů také prostřednictvím interních lektorů. Využití této formy školení je vzhledem k našemu výhradnímu postavení v oblasti výroby železničních pražců zcela nezbytné, jelikož specifickými znalostmi v tomto oboru mnohdy disponují pouze naši zaměstnanci. Ti prostřednictvím projektu předají tyto unikátní informace kolegům.

Cílem projektu je prohloubení kvalifikace 203 zaměstnanců v souvislosti s požadavky na ovládání technologií, jejichž užívání je stěžejní pro posílení konkurenceschopnosti společnosti ŽPSV v oblasti výroby betonových prvků. Projekt podpoří institut interních školení, který představuje dlouhodobě udržitelnou a efektivní formu předávání pro společnost unikátních informací. Dojde ke zkvalitnění kontrolní činnosti ve vztahu k náročné výrobě železničních pražců, která je založena na specifických technologických postupech. Dalšími dílčími cíli je zdokonalení obsluhy speciální výrobní linky, což bude mít přímý dopad na vyšší kvalitu našich výrobků, a inovace způsobu optimalizace firemních IS. Tzn., zefektivnění užívání firemních IT vyžadujících specifické znalosti a dovednosti jejich uživatelů.
Projekt nemá partnera.
Realizace projektu je nastavena na 24 měsíců, konkrétně od ledna 2011 do prosince 2012. Koordinaci a komplexní realizaci projektu má na starosti projektový tým složený z manažera a asistenta projektu, přičemž tyto funkce zastávají zkušení pracovníci obeznámení s pravidly a podmínkami OP LZZ. Vhodné podmínky pro vzdělávací kurzy a školení zajišťuje realizační tým ve spolupráci s dodavateli školení - odborní interní lektoři společnosti a externí dodavatel. Projekt je sestaven z 8 klíčových aktivit – 3 klíčové aktivity jsou věnovány přípravě a řízení projektu, nákupu zařízení a vybavení školící místnosti, evaluaci vzdělávacích aktivit. 5 klíčových aktivit charakterizuje vzdělávací kurzy a specifikuje jejich průběh. Většina vybraných vzdělávacích kurzů má vysoce specifický charakter, projekt obsahuje také tzv. obecné vzdělávání, které se na celkových způsobilých nákladech projektu podílí 16 %.
Realizace projektu přinese tyto výstupy: - 203 podpořených zaměstnanců - 694 úspěšných absolventů kurzů - 14 vzdělávacích kurzů
Projekt neobsahuje prvek mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu tvoří 203 zaměstnanců společnosti ŽPSV s místem výkonu práce v několika lokalitách v rámci ČR (především Zlínský kraj). Cílová skupina představuje 36 % z celkového počtu zaměstnanců společnosti. Zaměstnanci přímo zapojení do projektu byli vybráni na základě identifikovaných vzdělávacích potřeb, jedná se zejména o pracovníky, kteří spravují a využívají speciálně upravené IS a vykonávají vysoce odbornou práci (výrobní dělníci, projektanti, techničtí kontroloři). Potřeby cílové skupiny vyplynuly především ze zavádění nových technologií ve společnosti ŽPSV, pro které je nutné zaměstnance proškolit, aby je využívali efektivně. Hlavním přínosem bude, že se účastníci naučí korektně ovládat interní moduly a budou schopni efektivně zpracovávat specifické výstupy z IS. Sníží se jejich chybovost, zrychlí se zpracování požadavků. Další identifikované vzdělávací potřeby cílové skupiny vyplynuly z úpravy interně sestavovaných výrobních norem a tím i změny v Kontrolním a zkušebním plánu ŽPSV. Pro potřeby detailnějších znalostí programu pro efektivní obsluhu předpínacího zařízení pro zajištění kvality výrobků, ale také z hlediska vysokého nebezpečí úrazu je nezbytné proškolit zaměstnance výrobní linky. Hlavním přínosem realizovaných školení je tedy zvýšení jejich odbornosti a efektivnosti práce. Cílová skupina je v projektu přímým příjemcem všech výstupů projektu, do něhož je zapojena ať už přímo či nepřímo v jeho jednotlivých fázích (od přípravy projektu, přes realizaci až po hodnocení).