Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřen na rozběh sociálního podniku BENECYKL s.r.o. - investice do vytvoření materiálního zázemí firmy (CZ.1.06/3.1.02/08.08125 z výzvy č. 8 IOP pořízení nebytové prostory, vybavení a dodávkového automobilu pro zajištění rozšířené kapacity výroby, vývoje a obchodní činnosti) a podpora prvních dvou let implementace principů sociálního podnikání (výzvy č. 30. MPSV vybavení, mzdové náklady, školení a další služby). Obě části jsou jedním provázaným projektem, pokud podpora z IOP nebude poskytnuta; je příjemce připraven financovat investiční část podnikatelského záměru z vlastních zdrojů, konkrétně z vkladu společníka (získaného jeho soukromým úvěrem), což již z větší části proběhlo.

Projekt řeší rozběh sociálního podniku BENECYKL s.r.o., zahájení ekonomických aktivit, které budou dlouhodobým zdrojem vlastních příjmů sociálního podniku a to s využitím místních materiálních i lidských zdrojů a vytvoření pracovních míst pro osoby ze znevýhodněných sociálních skupin. Projekt je zaměřen na zdravotně handicapované osoby, pro které bude mít hlavní přínos vytvoření nových pracovních míst s podporou jejich integrace mezi zdravé zaměstnance, vedlejším, ale nikoli nezanedbatelným přínosem je rozšíření produkce kompenzačních pomůcek a produktů určených pro moderní sportovní a rekreační aktivity CS. Vizí příjemce jsou budoucí různé formy zapojení členů CS do aktivit sociálního podniku. Výsledkem bude ekonomicky soběstačný podnik prakticky naplňující principy sociálního podnikání, zakotvené v zakládací listině.

• Založení a rozvoj sociálního podniku s podporou rozběhu v prvních dvou letech. • Posunutí podnikání s produkty určenými pro moderní sportovní aktivity pro zdravé i zdravotně postižené osoby na novou úroveň, další vývoj produkce. • Vytvoření 4 nových pracovních míst, z toho 2 pro zdravotně postižené a vhodného pracovního prostředí pro CS zdravotně postižených. • Přímé zaměření na CS zdravotně postižených vytvořením pracovních míst s podporou a záměrem využít jejích speciálních zkušeností k dalšímu rozvoji produkce. • Směrování zisku k rozvoji potřeb CS, podpora projektu umožní rychlejší rozběh projektu rozšíření kapacity podniku, bez nutnosti splácení úvěru, tím max. zisku a jeho využití ve prospěch CS. • Rozšíření partnerství s neziskovým sektorem. • Samozřejmostí je etika podnikání, šetrnost k ŽP, rovný přístup k zaměstnancům, pozitivní vliv na udržitelný rozvoj.
Ostravská organizace vozíčkářů o.s. Sdružení "Piafa" ve Vyškově
Průběh projektu je stanoven na 24 měsíců. Potřebnost projektu byla ověřena předchozími zkušenostmi společníka příjemce jako člena CS, který na vlastní kůži zná její problematiku, tak z jeho patnáctiletých podnikatelských zkušeností, kdy se mu jako OSVČ vždy dařilo uplatnit svou produkci na trhu, zachovat si ekonomickou soběstačnost a při tom podle potřeby a situace fungovat sám, pracovat ve sdružení, kooperovat s podnikatelskými subjekty, spolupracovat s neziskovým sektorem i s jednotlivými členy CS. V rámci projektu bude rozšířena produkční kapacita současně s uplatněním principů sociálního podnikání a s jeho budoucím rozvojem. Získané finanční prostředky budou využity na vytvoření organizace zaměřené na sociální cíle, která pro jejich dosahování používá ekonomické nástroje a případný zisk reinvestuje zpět, podnik akcentuje sociální cíle s důrazem na prvky podnikání, avšak nikoli na potřebu maximálního obratu a zisku, ale na solidaritu, sociální soudružnost, sociální zodpovědnost, demokratické řízení, participace občanů a autonomie jako základní hodnoty. Jde o kombinaci podnikatelského zaujetí a ohledů k veřejnému zájmu. Jde primárně o poskytování služeb na místní úrovni (zejména sociálních), o integraci osob ohrožených exkluzí na pracovním trhu z důvodu zdravotního postižení využitím jejich schopností, vytvořením vhodných pracovních podmínek a posílením jejich sebevědomí v důsledku pracovního uplatnění. V neposlední řadě jde o téma šetrného využití a rozvoje místních zdrojů při realizaci programů místního rozvoje (zdrojů lidských, materiálových a finančních) formou spolupráce s místními iniciativami.
Hlavním inovativním výstupem projektu bude sociální podnik BENECYKL s.r.o., který po vytvoření 5 pracovních míst bude mít zajištěny všechny činnosti, které jsou nutné pro zajištění výroby a prodeje navýšené výrobní kapacity. Rozdělením pracovních kompetencí ve společnosti dojde k významnému zefektivnění všech procesů podniku, především výroby a vývoje, propagace produkce, marketingových činností i vlastního prodeje. To je nezbytným předpokladem zvládnutí nárůstu výrobní kapacity, zachování vysoké kvality a inovativního přístupu. Bude mít prostor pro zavádění nových technologií výroby a inovativních přístupů například dalším vývojem příslušenství k již stávajícím výrobkům, vývojem zcela nové řady sportovních kočárků a handbiků, založeném na dosavadních zkušenostech a požadavcích trhu (zcela nové či inovované kompenzační pomůcky, zcela nová řada sportovních kočárků zaměřená na bezpečnější, pohodlnější a jednodušší pohyb po exteriéru). Rozhodujícím inovativním parametrem sociálního podniku BENECYKL s.r.o. bude vytvoření pracovních podmínek pro CS, jak materiálních, které jsou základním předpokladem fungování integrované pracovní skupiny, tak přístupem k CS, vycházejícím jak z vlastních zkušenosti, tak ze zkušeností partnerů projektu, kteří jsou dlouhodobě zaměřeni na tutéž CS. Inovativnost projektu bude dále spočívat v tvorbě metodiky sociálního podnikání příjemce, v aplikaci nových forem a nástrojů určených k podpoře zdravotně handicapovaných zaměstnanců, ve spolupráci s partnery bude vytvořena a během trvání projektu průběžně vyhodnocována a aktualizována metodika práce s CS. S nárůstem provozní kapacity do cílové podoby směrované na vývoj a další rozvoj výroby při zachování deklarovaných sociálních principů vzniknou podmínky pro vytváření dalších pracovních míst, výstupy projektu bude příjemce využívat k zajištění provozu sociálního podniku, k dalšímu rozšiřování a vývoji výrobní kapacity, bude se zabývat vývoj nových produktů pro zdravé i handicapované osoby. Z plánovaného rozšíření výroby bude schopen v době udržitelnosti fungovat jako ekonomicky soběstačný subjekt schopný minimálně udržet pracovní místa nově vytvořená projektem. Bude dále prohlubovat spolupráci s partnery a vyhledávat další příležitosti ke spolupráci s podnikateli, neziskovým sektorem formou oboustranné výhodnosti. Rovněž bude vyhledávat a navazovat kontakty s jednotlivými zdravotně postiženými osobami, které se také zabývají vývojem a návrhy pomůcek pro svou vlastní potřebu, usnadnění osobního života a zmírnění stávajících bariér nebo prostě jen mají dobré myšlenky a nevědí, jak je realizovat. Toto je prozatím vize, jejíž výstupy nejsou v projektu kvantifikovány, ale příjemce si od této aktivity slibuje získat cenné podněty pro další rozvoj sociálního podniku při trvalém dodržování deklarovaných principů sociálního podnikání.
Mezinárodní spolupráce není předmětem projektu.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou (CS) jsou osoby se zdravotním postižením. Projekt vychází z vlastních zkušeností společníka příjemce jak při oslovení CS potencionálních zaměstnanců, tak při jejich zapojení do projektu a z podnětů od partnerů projektu, kteří jsou zaměřeni na řešení potřeb téže CS. Potřeby CS byly identifikovány společně s partnery projektu, na základě toho byly definovány cíle a z nich vycházející aktivity projektu a požadavky na realizační tým. Všechny aktivity projektu jsou zaměřeny na CS, pro které bude mít hlavní přínos vytvoření nových pracovních míst s podporou jejich integrace mezi zdravé zaměstnance, na vytvoření pracovních podmínek pro CS s ohledem na jejich specifické potřeby a na zajištění specifické pracovní a psychosociální podpory těmto zaměstnaným. V rámci aktivit projektu se počítá s vyhodnocením zpětné vazby, aby bylo možno reagovat na jejich potřeby. CS je motivována potřebou získat pracovní místo, kde může nejlépe uplatnit své schopnosti a navíc zkušenosti se ZP. Cílová skupina byla zapojena do projektu již při jeho přípravě prostřednictvím společníka příjemce a jeho partnerů zaměřených na potřeby CS. Členové CS budou integrováni do pracovního kolektivu mezi zdravé zaměstnance. Příjemce věnuje zvláštní pozornost specifickým potřebám zaměstnanců na pracovní prostředí, pracovní rytmus a specifické pracovní a psychosociální podpory. Projekt přinese zaměstnancům z CS především možnost využít více a kvalitněji svých pracovních a životních zkušeností a příležitost rychle a účinně se zapracovat, poskytne jim nové podněty, znalosti a dovednosti, které v důsledku povedou ke zkvalitnění jejich práce a jistotu udržení si specializované pozice u příjemce. Projekt má přímý a zřejmý dopad na CS, je primárně zaměřen na vytvoření 4 nových pracovních míst z toho 2 pro CS. Součástí projektu je i potřebné vzdělání formou kurzů. Členové cílové skupiny budou zapojeni do výroby a vývoje, kde nejlépe uplatní své specifické schopnosti. Zde se počítá s vyhodnocením podnětů od ZP zaměstnanců na další zkvalitnění výroby a vývoje dalších prototypů mechanických strojů pro alternativní pohybové aktivity a tak inovovat produkci primárně určenou pro tuto cílovou skupinu. To povede na jedné straně ke zlepšení kvality života, zdravotního stavu a informovanosti zákazníků z téže CS, ale na druhé straně k efektivnějšímu uplatnění zaměstnanců z CS v projektu a posílení jejich sebevědomí a vyšší smysluplnosti a přidané hodnoty jejich práce. Pro sociální podnik je mimořádně silnou stránkou projektu právě možnost využití specifických zkušeností zaměstnanců z CS, což povede k vyšší přidané hodnotě jeho produkce, rychlejšímu vývoji produkce a tím následně k rychlejšímu rozvoji podniku, což následně umožní vznik dalších pracovních míst pro zdravé i zdravotně postižené, nad rámec předpokládaných monitorovacích indikátorů, které jsou v projektu stanoveny střízlivě. Vizí příjemce je další rozvoj podniku včetně tvorby dalších pracovních míst.