Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt inovativně řeší oblast opatrovnictví osob se zdravotním postižením. Na základě intenzivní zahraniční i vnitro-krajské multioborové spolupráce v rámci tematické sítě budou vytvořeny nové modely řešení současné praxe výkonu opatrovnictví osob se zdravotním postostižením inspirované zahraničními trendy. Důraz je kladen na konzultační proces společného vyjednávání při tvorbě výstupů, aby výsledky projektu byly uplatnitelné v Karlovarském kraji a využitelné i v ostatních regionech v ČR. Zavádění nových modelů bude podpořeno analytickou činností, tvorbou metodik a vzdělávacích kurzů.Projekt reaguje na formulované potřeby obcí a kraje, povinnosti ČR vyplývající z ratifikace mezinárodních dohod, zejména Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, i na přípravu nového občanského zákoníku. Projekt se zaměřuje na řešení dlouhodobě formulovaných témat, jejichž řešení je nezbytnou součástí úspěšné realizace transformačních procesů v pobytových sociálních služeb.Cílovou skupinou jsou Karlovarský kraj, obce vykonávající institut veřejného opatrovnictví v kraji, osoby se zdrav. post., pracovníci z oblasti soudnictví (soudci, státní zástupci, soudní znalci) a poskytovatelé soc. sl. Do projektu budou zapojeni další relevantní aktéři, kteří mohou ovlivnit systémové změny v opatrovnictví (např. zástupci vládních orgánů - MPSV, MV, MS).Cílů projektu bude dosaženo prostřednictvím fungování konzultační skupiny na úrovni kraje, která bude přijímat rozhodnutí na základě právní analýzy a získaných zahraničních zkušeností a spolupráce se zahr. part. Výstupy projektu budou modely profesionálního opatrovnictví a podpory v rozhodování osob se zdravotním postižením, které budou na základě vytvořených metodik, standardů kvality a etických kodexů v rámci projektu pilotně ověřeny.Aktivity budou realizovány pracovníky o. s. INSTAND, Ligy lidských práv a pracovníkem MDAC a dále přizvanými externími experty.

Projekt inovativně řeší oblast opatrovnictví osob se zdravotním postižením. Na základě zahraniční a vnitro-krajské multioborové spolupráce v rámci tematické sítě budou vytvořeny nové modely řešení současné praxe výkonu opatrovnictví osob se zdravotním postižením inspirované zahraničními trendy. Zavádění nových modelů bude podpořeno analytickou činností, tvorbou metodik a vzdělávacích kurzů. Cíle projektu: - Podpořit vznik tématické sítě v Karlovarském kraji za účasti relevantního zahraničního partnera prostřednictvím konzultační skupiny - Vytvořit klíčové nástroje pro zavedení profesionálního opatrovnictví a podpůrcovství – metodiky, etické kodexy, vzdělávací kurzy - Vytvořit a pilotně vyzkoušet fungování modelu profesionálního opatrovnictví a profesionální metodické podpory pro podpůrce v konkrétních podmínkách Karlovarského kraje.
Liga lidských práv The Mental Disability Advocacy Center
Projekt probíhal po dobu tří let od 1. 4. 2012 – 31. 3. 2015. První rok byla vytvářena tematická síť zaměřená na problematiku opatrovnictví, zpracována SWOT analýza výkonu opatrovnictví v Karlovarském kraji a byly studovány zahraniční modely výkonu opatrovnictví a jeho alternativ. V druhém roce jsme realizovali zahraniční stáže v Britské Kolumbii a Švédsku, zpracovali jsme zprávy a videomateriál z těchto stáží a začali jsme vytvářet modely vhodné pro využití v podmínkách ČR. Byly vytvořeny dva vzdělávací kurzy podporující sdílení zahraničních zkušeností a zavádění nových přístupů. Po dokončení Komparativně právní analýzy zahraničních modelů byla vytvořena analýza zaměřující se využití prvků systému opatrovnictví a jeho alternativ používaných v zahraničí v současné situaci v ČR i s návrhem nutných úprav a změn. Započala práce také na metodických materiálech. V posledním roce realizace projektu jsme se věnovali zejména dokončování těchto metodických materiálů pro opatrovníka a podpůrce. Zároveň jsme zkoušeli v praxi různé prvky modelu opatrovnictví a podporovaného rozhodování, jehož podobu jsme v projektu navrhovali. Projekt jsme pak zakončili uspořádáním mezinárodní konference v Karlových varech a Workshopu se zástupci klíčových pozic státní správy kompetentní v tématu opatrovnictví a jeho alternativ v Praze.
- vznik a rozvoj tematické sítě zaměřené na oblast opatrovnictví a jeho alternativ v Karlovarském kraji s propojením na mezinárodní kontext - Komparativně – právní analýza zahraničních modelů náhradního a podporovaného rozhodování zaměřená na pět vybraných zemí: Švédsko, Kanadu (provincie Britská Kolumbie), Anglie, Německo a Rakousko - Zahraniční stáže v Kanadě a ve Švédsku - Analýza možnosti vytvoření institutu profesionálního opatrovníka a podpůrce v právním prostředí České republiky - Metodika výkonu opatrovnictví - Metodika výkonu podpůrcovství - Dvoudenní vzdělávací kurz o opatrovnictví - Dvoudenní vzdělávací kurz o podporovaném rozhodování - Praktické zkoušení nových nástrojů a postupů - profesionální opatrovník, metodik pro podpůrce - Realizace workshopů k dané problematice - Realizace závěrečné mezinárodní konference
Projekt byl realizován ve spolupráci se zahraničním partnerem The Mental Disability Advocacy Center.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou Karlovarský kraj, obce vykonávající institut veřejného opatrovnictví v kraji, osoby se zdravotním postižením, pracovníci z oblasti soudnictví (soudci, státní zástupci, soudní znalci) a poskytovatelé sociálních služeb. Do projektu budou zapojeni další relevantní aktéři.