Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt představuje systematický přístup k nástrojům, metodám a materiálům, které vznikly za podpory ESF v oblasti náhradní rodinné péče (NRP) a v oblasti péče o ohrožené rodiny a systematicky se bude snažit o rozšíření povědomí a mainstreaming těchto materiálů mezi odborníky z neziskových organizací a pracovníky územní samosprávy.

a) Zmapování dosavadních výstupů a výsledků v tematické oblasti s využitím příkladů dobré praxe od zahraničních partnerů projektu a vytvoření platformy. Do projektu se zapojí partneři ze SRN, HU, DK, FR, SK a NL. b) Připravit nadstavbové produkty: - pro profesionály bude připravena Metodika práce s ohroženou rodinou a příprav pro náhradní rodiče, která momentálně nemá v ČR jednotnou podobu. - pro neprofesionály vznikne Metodika práce s dětmi a rodinou v ohrožení a možné využití NRP. Metodika bude nabízena jako preventivní nástroj, který lze použít při výskytu rizikového rodinného prostředí nebo nečekaných krizových situací (úmrtí některého z rodičů, špatná sociální situace rodiny, atd.), která předchází odebírání dětí z rodin. Ukáže koho kontaktovat (součástí bude grafická mapa kontaktů), spojí aktéry na místní úrovni, usměrní reakci v případě krizové situace. c) Pilotovat výstupy projektu ve spolupráci s krajským úřadem/NNO (Metodika příprav) a místní komunitou (Metodika práce s dětmi a rodinou v ohrožení). d) Rozšířit do povědomí tyto výstupy a vysvětlit jejich význam prostřednictvím neformálních workshopů (14) a vzdělávacích workshopů (28), konference projektu, aktivit platformy a virtuálního centra. e) Evaluace výstupů pro nastavení výstupů podle potřeb cílové skupiny.
Českými partnery projektu jsou Sdružení pěstounských rodin o. s. – partner s finančním podílem, který se podílí na pilotním odzkoušení výstupů projektu. Partnery bez finančního podílu jsou - Amalthea, Asociace náhradních rodin ČR, Sdružení SOS Dětské vesničky. Tito partneři jsou garanty pro odborné vstupy.
Projekt je rozdělen do čtyř klíčových aktivit. Základem je mapování inovativních nástrojů v oblasti náhradní rodinné péče a péče o ohrožené rodiny, který primárně zahrnuje zdroje z realizovaných projektů v rámci oblasti 5. 1. OPLZZ a dále projekty s totožnou tematikou v rámci celého programu i projekty, které vznikly mimo rámec Strukturálních fondů. V rámci mapování vznikne platforma pro rozvoj péče a ohrožené rodiny a rozvoj NRP, rešerše v dané tematické oblasti, proběhnou studijní cesty do Francie, Nizozemí a Dánska a uskuteční se expertní setkání v ČR ke vzniku nadstavbových produktů. Tyto produkty budou dva: – Metodika příprav pro s biologickou rodinou a pro náhradní rodičovství určená pro krajské úřady a pracovníky OSPOD a odborníky z neziskových organizací. - Metodika pro práci s dětmi a rodinou v ohrožení a možné využití NRP, která bude zejména určena pro představitele místních samospráv, kteří na místní úrovni s danou problematikou přicházejí do styku a často jim chybí praktický návod jak postupovat. Metodika příprav bude odzkoušena v praxi ve spolupráci s krajskými úřady a neziskovými organizacemi, které se přípravami pro NRP zabývají. Metodika pro práci s dětmi a rodinou v ohrožení bude odzkoušena na třech místech v těsné spolupráci s místní samosprávou. Mainstreaming bude obsahovat jednodenní workshopy pro Metodiku příprav a půldenní, neformálně laděné workshopy pro zaměstnance místních samospráv a lokální neziskové organizace. Kromě toho bude uspořádána konference s účastí zahraničních partnerů. Projekt klade důraz na průběžnou evaluaci výsledků, která má zajistit co nejvyšší kvalitu výsledků a výstupů projektu.
V projektu vznikne pět inovovaných produktů: 1. Metodika příprav na náhradní rodičovství a práce s ohroženou rodinou určená pro krajské úřady a pracovníky OSPOD a odborníky z neziskových organizací, počet výtisků 600 ks. 2. Metodika jak přistupovat k práci s dětmi a rodinou v ohrožení, počet výtisků 250 ks. 3. Virtuální centrum, 4. Návrh legislativního doporučení 5. Analýza dosud vyvinutých nástrojů v dané oblasti.
Projekt má šest mezinárodních partnerů, kteří působí v oblasti náhradní rodinné péče anebo v oblasti práce s ohroženou rodinou a to jak formou neziskové organizace anebo prostřednictvím státem dotované příspěvkové organizace. Partneři se aktivně podílejí na přípravě nadstavbových produktů formou poskytování zpětné vazby a příspěvků ohledně popisu vlastních systémů práce s ohroženou rodinou a NRP. V projektu jsou tito mezinárodní partneři: 1. Spoločnosť priateľov deti z detských domovov Úsmev ako dar (SK) 2. FlexusJeugdplein Rotterdam (NL) 3. PFAD FÜR KINDER Landesverband der Pflege- und Adoptivfamilien in Bayern e.V.(DE) 4. Otthon Segitunk Alapitvany (HU) 5. Home Start Aarhus (DK) 6. Paseo (FR)

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Projekt je určen pracovníkům územní samosprávy (starostům, sociálním referentům), zaměstnancům krajských úřadů, pracovníkům OSPOD a neziskovým organizacím zabývajícím se prací s ohroženou rodinou a NRP.