Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Cílem projektu je pomáhat a poskytovat asistenci a poradenství osobám s duševním onemocněním při návratu do společnosti a také na trh práce. V projektu budou podpořeny aktivity typu A Výzvy - sociální poradenství osobám s chronickým duševním onemocněním v kombinaci s programy finanční gramotnosti pro osoby ohrožené předlužeností.

 

Žadatelem je o.s.VIDA, jehož předmětem činnosti je mimo jiné poskytovat "nízkoprahové" rady a informace v oblasti duševního zdraví a nemoci. Projekt bude realizován v 9 krajích, v nichž žadatel provozuje tzv. VIDA centra. Jejich provoz tvoří páteř jeho práce a bude využit při práci s cílovou skupinou.

 

Cílovou skupinu tvoří 1.080 osob s duševním onemocněním, které se potýkají s řadou problémů. Jedním z nejpalčivějších z nich je zadlužování.

 

Projekt je koncipován na 30 měsíců, prvních 5 bude věnováno přizpůsobení vzdělávacího programu dluhového poradenství specifickým potřebám cílové skupiny. Součástí programu bude i nezbytné zaškolení poradců v oblasti dluhového poradenství. Tito poradci mají poradenskou praxi, ve své práci využívají vlastní zkušenost s duševním onemocněním, a tím lépe mohou motivovat cílovou skupinu k léčbě a opětovnému sociálnímu začleňování. Školení bude pro poradce přizpůsobeno jejich zdravotnímu stavu a schopnostem pracovat s cílovou skupinou.

 

V rámci projektu dojde k ROZŠÍŘENÍ NABÍDKY stávající registrované SOC. SLUŽBY podle z. 108/2006 Sb., kterou je ambulantní služba o oblast DLUHOVÉHO PORADENSTVÍ a FINANČNÍ GRAMOTNOSTI. Služby budou nabízeny inovativní formou, kterou VIDA centra doposud neposkytovala, jedná se o:

- terénní programy s výjezdy do psychiatrických zařízení

- besedy v psychiatrických zařízeních

 

Tento projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

CÍLEM projektu je pomoc a asistence osobám s duš. onemocněním při návratu do společnosti. Tento záměr vychází ze zmapovaných potřeb CS. HLAVNÍM PŘÍNOSEM bude přizpůsobený a pilotně ověřený komplexní program lidem s duš. onemocněním, jehož aktivity pomohou s postupným návratem jak do společnosti, tak také na trh práce. Hlavní součástí tohoto komplexního programu je funkční nastavení poradenství v oblastech, kdy lidem s duševním onemocněním hrozí nebo se již potýkají s předlužením. Realizací projektu pomůžeme 1080 lidem s duš.onemocněním jak v oblasti sociální a vztahové, tak v oblasti pracovní. Budou umět hájit svá práva, získají odbornou pomoc, jak řešit svou životní situaci komplexně, vč. zadlužení. Získají motivaci pracovat i pomoc při hledání vhodného zaměstnání.
Projekt je realizován v 9 krajích, v nichž žadatel provozuje tzv. VIDA centra. Jejich provoz tvoří páteř sdružení a je využit při práci s cílovou skupinou. V rámci projektu byl v květnu, červnu a září 2013 realizován 6denní výcvik v Harrachově a Jeseníku pro zhruba 42 odborných poradců a konzultantů VIDA center v problematice finanční gramotnosti a dluhového poradenství. Na konci roku 2013 proběhly 4 jednodenní semináře na téma systém péče o lidi s duševním onemocněním a specifika jejich potřeb. Činnost VIDA center je od července 2013 rozšířena o dluhové poradenství, které je zaměřeno převážně na: • pomoc s orientací ve finanční situaci, • pomoc při sestavení rodinného rozpočtu, • pomoc při řešení zadluženosti, • pomoc při komunikaci s věřiteli, • poskytnutí informací k insolvenčnímu řízení (osobní bankrot). Služby ve VIDA centrum poskytuje tým tvořený sociálním pracovníkem a konzultanty s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Poradenství a doprovody jsou poskytovány přímo v terénu, tj. v psychiatrických zařízeních, ale VIDA centrum mohou klienti navštívit i v rámci konzultačních hodin nebo je možné se objednat po telefonu či prostřednictvím emailu.
Projekt podpořil významně neziskovou organizaci VIDA o.s. Během projektu byly vytvořeny následující produkty: - Metodika dluhového poradenství pro osoby duševně postižené - Vzdělávací program dluhového poradenství, který se skládá ze dvou částí: 1) Vzdělávací modul č.1 - Finanční gramotnost pro pracovníky sociálních služeb a sociální pracovníky v celkovém rozsahu 40 hodin. 2) Vzdělávací modul č. 2 - Systém služeb a specifika potřeb osob se závažným duševním onemocněním v celkovém rozsahu 8 hodin. Během projektu bylo podpořeno 1 103 lidí s duševním onemocněním. Během projektu došlo k realizaci 40 besed na téma dluhové problematiky a finanční gramotnosti pro celkem 357 lidí. Během projektu se uskutečnily 3 panelové diskuse pro celkem 51 účastníků na téma: 1)dluhové poradenství a finanční gramotnost, 2)využívám vlastní zkušenost s nemocí ve své práci, 3)kariérové poradenství.
Projekt nepočítá s mezinárodní spoluprácí.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

CS tohoto projektu jsou lidé s chronickým duševním onemocněním, kteří se potýkají s řadou existenčních problémů (bydlení, finance, trávení volného času, práce, mezilidské vztahy, sociální dávky, právní otázky atd.). Jedním z nových a čím dál závažnějších problémů současné doby, kterým se budeme v projektu kromě výše uvedeného také zabývat, je zadlužení či hrozba zadlužení. V rámci projektu hodláme podpořit 1.080 osob na území, kde sídlí a poskytují své služby naše VIDA centra (Brno, Jeseník, Kolín, Pardubice, Plzeň, Praha, Rakovník, Ústí nad Labem).