Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt přináší klientům s poruchou příjmu potravy prostřednictvím specifických aktivit nové možnosti k řešení problémů spjatých s nevhodným a nekvalitním stravováním. Nejčastějším problémem klientů bývá obava z vyhledání odborné pomoci, přičemž tak dochází k oddalování samotného zahájení léčby. Důvodem je sociální izolace jako typický obraz nemoci, dále nedostatečná podpora z okolí, stigmatizace a celkový pocit neschopnosti. Princip inovativnosti se objevuje ve všech plánovaných aktivitách projektu, inovace spočívají především v navrhovaných metodách a způsobech práce s klienty, ale také ve vzniku zcela nových programů. Projektem vzniká nové dislokované pracoviště (KA č. 1) a nový terénní program (KA č. 4). Vznikem nové ambulantní poradny v Kladně (KA č. 1) a možností využít terénní poradenství v poradně BEze STudu (KA č. 4) se odborné sociální poradenství dostane k cílové skupině tam, kde doposud služba nebyla dostupná. Programy umožní klientovi překonat nelehký, ale podstatný krok a společně s pracovníkem tak zahájit konkrétní práci na změně z nepříznivé sociální situace ve prospěch plnohodnotného, v práci/studiu a ve společnosti plně uplatnitelného života. V KA č. 2, programu Psychoterapeutické pomoci, půjde o terapeutickou práci s novými metodami životních perspektiv a životních kotev (jednotlivé oblasti sociálního začleňování). V KA č. 3, programu Netstreetwork II., bude inovace oproti předchozímu způsobu práce spočívat v "nalákání" klienta komunikovat nejen na chatu, ale navíc i prostřednictvím "vytahování" do méně bariérového e-mailového kontaktu se sociálním pracovníkem.

 

Předmětem projektu je realizace registrované sociální služby Odborné sociální poradenství (číslo reg. 5470299) pro cílovou skupinu osob s chronickým duševním onemocněním, konkrétně s poruchami příjmu potravy, v rozsahu základních činností dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (základní a odborné sociální poradenství) a fakultativních činností (psychoterapie), včetně doprovodné aktivity, kterou je specifická podpora na internetu (netstreetwork II.). Klíčové aktivity budou poskytovány v kamenné Poradně v Kladně jako nově zřizovaném pracovišti žadatele a dále prostřednictvím tzv. terénní poradny BEze STudu určené stejné cílové skupině ve Středočeském kraji. Podpora bude poskytována prostřednictvím dvou sociálních pracovníků a jednoho psychoterapeuta. Netstreetwork II. jako doprovodná aktivita registrované sociální služby bude poskytován třetím sociálním pracovníkem a jeho specifickou činností v prostředí internetu.
Projekt není realizován s partnery.
Projekt tvoří 5 klíčových aktivit (dále také jen KA): 1. Poradna Kladno 2. Terénní poradna BEze STudu 3. Psychoterapeutická pomoc 4. Netstreetwork II. 5. Metodika a řízení projektu Klíčové aktivity budou sloužit především k motivaci klienta k léčbě, k jeho znovuzařazení se do společnosti, ke zvýšení úrovně jeho zaměstnanosti, adaptability i pracovní flexibility. Hlavním cílem bude zplnomocnit klienta k řešení aktuálních problémů vážné psychické nemoci, s tím spojené sociální izolace, nedostatku informací a obav z jídla a sebe sama. Projektový tým bude poradenskými a terapeutickými službami usilovat o postupné a trvalé přenesení odpovědnosti za léčbu a uzdravení se na samotného klienta bez nutnosti hospitalizace a s kontinuální možností pracovat nebo studovat. Specifické cíle: - udržet cílovou skupinu na trhu práce (příp. její návrat na trh práce), - rozvíjet individuální schopnosti cílové skupiny (sebevědomí, schopnost prosadit se) za účelem zařazení se do pracovního procesu i společnosti, - minimalizovat pracovní/studijní neschopnost v důsledku léčby/hospitalizace, - redukovat časté absence cílové skupiny v zaměstnání/studiu, spjaté s poruchou příjmu potravy (může vést až ke vzniku invalidního důchodu).
Projekt bude mít trvání 30 měsíců (2 měsíce přípravné období, 28 měsíců realizace), v jeho průběhu budou poskytnuty služby v cca 2 408 kontaktech pro celkem 200 osob.
Projekt nepočítá s mezinárodní spoluprací.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou osoby Středočeského kraje s poruchami příjmu potravy (mentální anorexie a bulimie, záchvatovité přejídání), starší 15 let . Ve Středočeském kraji dle ČSÚ žije ve věkové kategorii 15 až 25 let celkem 80 714 žen (stav k 1. 1. 2010, zdroj http://czso.cz/csu), 6 % osob (riziková skupina) představuje zhruba 4 843 potenciálních klientek s bydlištěm ve Středočeském kraji. Zapojení cílové skupiny - zájemci budou pro projekt získáváni nabídkou: - na www.anabell.cz a jiných webových stránkách, - formou výkonu terénní poradny BEze STudu, - v průběhu poskytování služeb v ostatních Kontaktních centrech Anabell, na tzv. Lince Anabell nebo v rámci internetového poradenství Anabell, - kontaktem s dalšími psychology a psychiatry, lékaři i sociálními pracovníky, s pedagogicko-psychologickými poradnami a školami.