Veřejný detail projektu

Informace o projektu

MPO jako státní organizace má zájem o inovace v oblasti slaďování pracovního a soukromého života. Inspirovalo se u zahraničních partnerů a ve spolupráci s nimi hledalo vhodné inovace pro slaďování pracovního a rodinného života. Pomocí jejich implementace například udrží rodiče s dětmi v kontaktu s jejich pracovním prostředím, podpoří je při jejich návratu do pracovního procesu, popř. tento návrat urychlí. Jako jedno z prvních ministerstev v ČR zřídilo ve vlastních prostorách, které má k dispozici, dětskou skupinu pro děti svých zaměstnanců. Těmito kroky ministerstvo sleduje především posílení kvality pracovní síly a její konkurenceschopnost.

Zkušenosti se slaďováním byly předávány pořádáním seminářů a konference zaměřené na tuto tématiku a budou předávány dál prostřednictvím metodiky.

Hlavní cíl: Najít inovativní nástroje v oblasti slaďování pracovního a soukromého života, s využitím spolupráce se zahraničními partnery. Dílčí cíle: - Úpravy pracovních podmínek pro všechny zaměstnance MPO, - podpora zaměstnanců na RD v návratu do zaměstnání, - zavedení dětské skupiny na MPO, - spolupráce se zahraničními partnery (předávání zkušeností se slaďováním z praxe), - vytvoření metodiky slaďování využitelné pro ostatní státní organizace.
Pro realizaci projektu byla pro zahraniční spolupráci vybrána obec Lenartov na Slovensku, jako samosprávná jednotka. Obec byla vybrána na základě ocenění vedení obce jako "Nejlepšího zaměstnavatele na Slovensku". Druhým partnerem je Univerzita Flensburg v Německu, a to vzhledem k tomu, že se jedná o organizaci s větším počtem zaměstnanců a která provozuje dětskou skupinu pro své zaměstnance. Může nabídnout další možnosti využití slaďování pracovního a rodinného života v praxi, a to zejména v oblasti zaměstnávání matek na/po rodičovské dovolené, jejich kontakt se zaměstnavatelem během RD, možnost umístit dítě v dětské skupině, možnosti úprav pracovních podmínek v praxi, a to nejen pro skupinu rodičů, ale také pro všechny zaměstnance, kterých se dotýká problematika work-life balance. Z dobrého příkladu budeme čerpat osvědčené postupy a odborné znalosti, a zároveň je budeme uzpůsobovat tak, aby co nejlépe vyhovovaly specifickým potřebám a podmínkám v České republice.
Aktivity projektu byly zaměřeny na mezinárodní spolupráci, v rámci níž byly získány příklady dobré praxe. Ze studijních cest a seminářů byly shromážděny praktické informace ohledně slaďování, které byly dále srovnány s možnostmi v ČR a na MPO. Ve spolupráci celého realizačního týmu, zejména odborníků na work-life balance a předškolní vzdělávání, byla nalezena vhodná řešení pro ministerstvo. Tato řešení byla pilotně ověřena v rámci ministerstva a následně shrnuta v metodice, která slouží jako podklad k aplikaci work-life balance v prostředí státní správy a institucí územních samosprávných celků, příp. v dalších podobných organizacích.
V rámci projektu byla vytvořena dětská skupina MPO (dále DS) – předškolní zařízení pro děti zaměstnanců MPO a podřízených organizací s kapacitou 15 dětí. V rámci projektu došlo k rekonstrukci prostor, vybavení nábytkem, hračkami a dalšími prvky, zajištění personálu a financování provozu DS. Výstupem projektu je „Metodika slaďování pracovního a rodinného života pro potřeby zaměstnavatelů ve státní správě a samosprávě“ (ke stažení níže), jejíž součásti je také Organizační řád dětské skupiny a plán výchovy. Tyto dva dokumenty spolu zajišťují koncepci dětské skupiny v podmínkách státní instituce a jsou k dispozici pro ostatní státní instituce, které budou mít zájem o zřízení dětské skupiny ve své organizaci. Projekt byl ukončen ke dni 31. 12. 2015.
Do projektu byli vybráni zahraniční partneři, kteří v problematice work-life balance mají praktické zkušenosti a za svou práci v rámci slaďování jsou oceňováni (Univerzita Flensburg v Německu, obec Lenartov na Slovensku). Každý z těchto partnerů splňuje naše požadavky jak na velikost organizace, tak na zaměření a praktické využití implementovatelné i pro podobné instituce v České republice.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Primární cílovou skupinou jsou zaměstnanci a zaměstnankyně Ministerstva průmyslu a obchodu, sekundární cílovou skupinou jsou zaměstnavatelé veřejné správy (ministerstva a územní samosprávné celky).