Cílovou skupinou jsou osoby starší 50 let a popřípadě osoby, které dlouhodobě pečují o závislé osoby. Uvedená skupina má standardní problémy při získávání zaměstnání, které je možno kategorizovat takto:
a) zaměstnavatelé dávají přednost mladším lidem a lidem bez závazků,
b) získané vzdělání neodpovídá požadavkům doby (ICT, jazyková vybavenost)
c) důvodem nepřijetí do pracovního poměru je tzv. překvalifikovanost žadatele (vedoucí se cítí ve svém postavení ohrožen kvalifikovanějším či zkušenějším uchazečem o zaměstnání).
Jedním z mála řešení výše uvedené situace je sebezaměstnání, ke kterému však řada lidí, zejména pak starších osob, často nenachází odvahu, neboť se bojí rizika selhání či ztráty prestiže.
Kurzy fiktivních firem jsou nástrojem, jak si nanečisto vyzkoušet své schopnosti a dovednosti. Majitel fiktivní firmy (její profesní zaměření i právní formu si určuje sám) se, pod vedením zkušených lektorů a odborníků, v průběhu kurzu naučí podnikat, a to bez hrozby ztráty majetku do firmy vloženého či jiného fatálního nezdaru. Úspěšný absolvent kurzu FF začíná skutečné podnikání s daleko menší obavou a rizikem. Navíc má již zpracovaný a odborníky zkontrolovaný vlastní podnikatelský plán, má zmapovaný terén.
Z počtu 56 úspěšně podpořených je výše uvedená skupina zařazená v počtu 40 osob s tím, že jde o úspěšné absolventy kurzů FF, kteří získají osvědčení o absolvování kurzů. Podmínkou jeho získání je 75% účast v kurzech, která v odůvodněných případech může být nahrazena individuálními konzultacemi.
Sekundární cílovou skupino jsou pracovníci vysokých škol a úřadů práce, kteří jsou v počtu 16 osob definováni v rámci úspěšně podpořených osob jako proškolení zástupci uvedených institucí v práci s Metodikou. Za úspěšného absolventa bude považován ten, kdo vyplní závěrečný text minimálně z 90% správně.