Projekt vychází z potřeby českých měst a obcí naléhavě řešit vysokou nezaměstnanost na svém území a zejména v sociálně vyloučených lokalitách a její dopady. Do projektu je zapojeno 10 měst z Ústeckého (Rumburk, Děčín, Trmice, Obrnice, Kadaň, Vejprty), Moravskoslezského (Bruntál, Havířov, Frýdek-Místek) a Středočeského kraje (Kutná Hora), kde se uvedený problém projevuje nejpalčivěji.
Průměrná míra nezaměstnanosti se v dubnu 2012 ve vybraných municipalitách pohybovala v rozmezí 12-17 %, hodnoty pro vyloučené lokality vykazovaly míru 85-95 %. Tato situace má mnoho příčin, ale nejčastěji se jedná o nedostatek vhodných pracovních příležitostí v obci a okolí na straně jedné a nepřipravenost nezaměstnaných ke vstupu na trh práce na straně druhé.
Jedním z řešení jsou tzv. mezistupně v systému prostupného zaměstnávání, které představují přechod mezi přímo dotovanými pracovními místy a volným trhem práce a jsou účinným a v zahraničí ověřeným nástrojem v boji proti nezaměstnanosti a sociálnímu vyloučení.
Projekt má 4 hlavní výstupy:
- Zmapovat současnou situaci v oblasti místní zaměstnanosti (sociálního podnikání a sociálně odpovědného zadávání veřejných zakázek) v zapojených městech o obcích.
- Představit příklady dobré praxe z Rakouska, Polska a Nizozemska – kde již popsané nástroje fungují.
- Proškolit zástupce měst a obcí v oblasti zakládání sociálního podniku a sociálně odpovědného zadávání veřejných zakázek a připravit příručku včetně modelových projektových záměrů na tato témata.
- Zprostředkovat diskusi a výměnu dobré praxe mezi jednotlivými municipalitami navzájem a zahraničními partnery.