Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy-Asociace svobodných odborů ČR a Zemědělský svaz ČR se spolu se svými členy rozhodly realizovat projekt, který by prostřednictvím bipartitního sociálního dialogu +pomohl zvyšovat adaptabilitu a konkurenceschopnost zaměstnanců a zaměstnavatelů v odvětví zemědělství v České republice zvyšováním  úrovně kolektivního vyjednávání.

Sociální partneři v zemědělství mají za sebou dlouholetou úspěšnou spolupráci. V odvětví zemědělství v ČR se již víc než 20 let pravidelně každý rok uzavírá kolektivní smlouva vyššího stupně.

Realizací tohoto projektu se zlepší oboustranná informovanost o celkovém procesu kolektivního vyjednávání ze strany zaměstnanců a zaměstnavatelů v odvětví zemědělství, a to i tam, kde neexistuje odborová organizace (drobní a malí podnikatelé).

Projekt se zaměří na praktické provádění kolektivního vyjednávání na všech úrovních v rámci pracovního procesu zaměstnanců a zaměstnavatelů v zemědělství.

Projekt umožní rozvoj kvalifikace, kompetencí a praktických dovedností zaměstnanců a zaměstnavatelů v zemědělství v rámci procesu kolektivního vyjednávání a kontroly dohodnutých závazků, využitím informačních a komunikačních technologií k lepší informovanosti.

 

Dosažením cílů projektu se zvýší úroveň kolektivního vyjednávání v zemědělství a tím se také zkvalitní komunikace sociálních partnerů v zemědělství.

 

 

 

 

Cílem projektu je: 1. Zvýšení adaptability a konkurenceschopnosti sociálních partnerů v zemědělství 2. Zvýšení úrovně kolektivního vyjednávání v zemědělství 3. Rozvoj kvalifikace a kompetencí zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů v rámci procesu kolektivního vyjednávání. Cílů projekt dosahuje rozvojem kvalifikace, kompetencí a praktických dovedností, využitím informačních a komunikačních technologií k lepší informovanosti zaměstnanců a zaměstnavatelů v zemědělství v rámci procesu kolektivního vyjednávání a kontroly dohodnutých závazků. Cílů má být dosaženo jednak účastí zaměstnanců a zaměstnavatelů na vzdělávacích aktivitách, využitím virtuální výuky, odborných metodických materiálů, multimediální příručky "Jak efektivně vyjednávat", webových stránek "Sociální dialog v zemědělství", a dostupnými informacemi na veřejných místech.
Zemědělský svaz ČR
V rámci projektu se uskuteční 48 seminářů a 4 kulaté stoly na téma: •Kolektivní vyjednávání v praxi v odvětví zemědělství •Prekérní práce a agenturní zaměstnávání v zemědělství •Flexibilní formy práce v zemědělství •Mladí zaměstnanci v zemědělství. Všichni účastníci seminářů a kulatých stolů obdrží vzdělávací materiál a leták "Desatero kolektivního vyjednávání v zemědělství", zaměřený na hlavní cíle projektu. Další aktivitou bude tvorba moderní multimediální metodické příručky s názvem "Jak efektivně vyjednávat", která bude obsahovat interaktivní prezentace a videospoty, jako praktický návod pro správné vedení kolektivního vyjednávání v praxi. Bude koncipována na základě praktických zkušeností, s cílem uvést, jak se vyjednává správně a jaké chyby se vyskytují při vyjednávání. Stručný obsah multimediální příručky: 1.Úvod do problematiky kolektivního vyjednávání (grafická, interaktivní prezentace) 2.KSVS v zemědělství (historie a současnost, dobrá praxe) 3.Audiovizuální prezentace procesu kolektivního vyjednávání 4.Jak efektivně vyjednávat (krátké videospoty, příklady správného a špatného postupu) 5.Zkušenosti ze zahraničí (grafická, interaktivní prezentace). Další aktivitou bude tvorba webových stránek "Sociální dialog v zemědělství", které budou tvořit platformu pro sdílení informací a zkušeností týkajících se kolektivního vyjednávání v odvětví zemědělství, modelových situací, právních předpisů a dalších praktických informací a to nejen statickou textovou formou, ale také formou interaktivní,využitím informačních technologií. Vznikne tak výkonný, dostupný a přehledný nástroj zaměřený právě na specifickou oblast kolektivního vyjednávání v odvětví zemědělství.
Projekt zvýší odborné kompetence celkem 1 120 zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů v rámci 48 seminářů a 4 kulatých stolů. Semináře a kulaté stoly se budou konat ve všech krajích ČR vyjma Prahy. V rámci projektu budou podpořeny 2 organizace, na jedné straně organizace zaměstnanců v odvětví zemědělství Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy-Asociace svobodných odborů ČR a na druhé straně organizace zaměstnavatelů v zemědělství Zemědělský svaz ČR. V rámci projektu budou vytvořeny 4 inovované produkty: - Multimediální metodická příručka na DVD "Jak efektivně vyjednávat" (1 000 ks), - Leták "Desatero kolektivního vyjednávání v zemědělství" (20 000 ks), - Webové stránky "Sociální dialog v zemědělství" (webové stránky budou přístupné široké veřejnosti a budou obsahovat důležité informace z oblasti sociálního dialogu a pracovního prostředí. - Publikace – vzdělávací materiál pro účastníky seminářů – obsahem publikace budou praktické informace, výukové moduly z oblasti kolektivního vyjednávání v praxi.
V rámci realizace projektu se za účelem přenosu dobrých zkušeností ze zahraničí uskuteční 10 zahraničních návštěv sociálních partnerů v zemědělství v rámci EU, se zaměřením na oblast kolektivního vyjednávání, mzdy, zaměstnanost a situace mladých lidí v odvětví zemědělství. Hlavním cílem této aktivity je získávání praktických zkušeností z oblasti sociálního dialogu mezi zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů v zemích EU v odvětví zemědělství, dopady nové Společné zemědělské politiky a parametry minimální mzdy. Získané zkušenosti a znalosti budou zpracované a zveřejněné v tištěných materiálech projektu a budou k dispozici široké veřejnosti v elektronické podobě na webových stránkách "Sociální dialog v zemědělství".

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Sociální partneři, jejich organizace a jejich zaměstnanci.