Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Hlavním cílem projektu je sociální začleňování osob závislých na návykových látkách zajištěním služby následné péče, která vytvoří podmínky pro udržení abstinence u osob, které absolvovaly léčbu nebo abstinují. Realizací projektu vede k postupnému osamostatnění se osob z cílové skupiny od poskytovaných služeb a kompetentnímu převzetí zodpovědnosti za vlastní život. Sociální integrace cílové skupiny skrze realizovaný projekt vede k zapojení uživatelů na trh práce, což představuje podmínku pro zapojení do projektu. Projekt umožní osobám přístup ke službám které zajišťují zapojení na trh práce a současně je podporuje v udržení se na něm.

Hlavním cílem projektu je sociální začlenění osob závislých na návykových látkách prostřednictvím zajištění služby následné péče, která pomáhá vytvářet podmínky pro udržení abstinence u osob, které absolvovaly léčbu závislosti nebo abstinují.
Projekt trvá od 1. 6. 2013 do 30. 6. 2015. Aktvity projektu spočívají v realizaci strukturovaného socioterapeutického programu v délce trvání 12 až 18 měsíců členěného do 3 fází. Zájemce o aktivitu absolvuje vstupní pohovor. Po přijetí absolvuje klient vstupní zhodnocení, seznámení se službou a je provedena kontraktace. Poté vstupuje do II. fáze, kde po dobu 5-6-ti měsíců absolvuje skupinovou psychoterapii, arteterapii, skupiny prevence relapsu, individuální terapie, sociální práce a poradenství. Dále je mu poskytnut informační servis, krizová intervence či telefonické poradenství vždy dle potřeby. V pravidelných cyklech je realizován zátěžový program. V III. fázi odchází na měsíční odluku (měsíc není poskytována žádná služba) a po návratu se opět kontraktuje. Klient poté dále po dobu 1-6 měsíců využívá skupinové a individuální aktivity popsané výše a to vše až do odchodu z programu. 1x za 0,5 roku jsou realizována neformální setkávání se stávající i bývalou cílovou skupinou s cílem podpory svépomocných aktivit. Realizováno je 4-4,5 hodin skupinových aktivit týdně a 4-20 hodin individuálních aktivit týdně (dle počtu osob). Dále jsou realizovány minimálně 2 zážitkové výjezdy za rok. Projekt dále nabízí možnost přechodné sociální stabilizace formou "bezpečného" bydlení. Tato aktivita spočívá v realizaci pobytové formy chráněného bydlení po dobu optimálně do 4 měsíců, maximálně však 6 měsíců pro jednotlivce. Úhrada nákladů spojených s provozem chráněného bytu (nájem, energie, vybavení a opravy) je zajištěna z vlastních zdrojů žadatele o podporu. Soulad skutečné realizace projektu s cíli, harmonogramem, stanovenými indikátory, rozpočtem a metodikou ESF zajišťuje řízení a monitoring projektu. Spočívá v průběžné evaluaci, přípravách na realizaci konkrétní aktivity, reflexi aktuálních potřeb, minimalizaci a řízení rizik apod. Součástí je taktéž včasné a kontinuální zpracovávání průběžných a závěrečných monitorovacích zpráv. Tyto aktivity jsou realizovány skrze pravidelné provozní a uživatelské porady realizačního týmu, pravidelné supervize, nábory cílové skupiny, stáže a vzdělávání realizačního týmu, mimořádné porady realizačního týmu, mapování potřeb cílové skupiny aj.
Očekávaným výsledkem není pouze abstinence uživatelů služby, ale také dosažení a udržení změn ve způsobu chování ve vztahu k drogám a jiným maladaptivním vzorcům chování, což může zajistit pouze komplex socioterapeutických služeb typu následné péče. Služba pomáhá cílové skupině k postupnému osamostatnění se od poskytovaných služeb a kompetentnímu převzetí zodpovědnosti za vlastní život. Celkem předpokládáme, že po dobu trvání projektu využije služeb Následné péče Jihlava minimálně 60 fyzických osob.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby ohrožené závislostmi nebo osoby závislé na návykových látkách, které absolvovaly ústavní léčbu ve zdravotnickém zařízení, absolvovaly ambulantní léčbu nebo se jí podrobují, nebo osoby, které abstinují.