Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí přináší nové podmínky, povinnosti a inovace pro orgány sociálněprávní ochrany dětí, zejména nové požadavky na způsob systematické sociální práce s rodinami a dětmi a standardy kvality, SPOD. Tyto podmínky a požadavky se nutně musí projevit ve výkonu práce pracovníků OSPOD, kteří jsou nuceni ve velmi krátké době reagovat na rozsáhlé legislativní změny, zvláště v oblasti standardizace orgánů sociálně-právní ochrany dětí.
ORP Břeclav spadá do skupiny ORP se zvýšenou mírou náročnosti výkonu SPOD, zejména z těchto důvodů:
Roste počet kriminality dětí, zvláště v rizikových lokalitách Města Břeclavi, stoupá počet neúplných rodin se závislými dětmi, počet dohledů stanovených soudem, varovný je i rostoucí počet zanedbávaných dětí. Potřebnost je dána také požadavky na dostatečné personální zabezpečení výkonu SPOD. K 31. 12. 2012 bylo na území ORP Břeclav cca 10.500 dětí (0-18), což vede k potřebnosti navýšení počtu pracovníků ze současných 10 pracovníků (8,5úv.) na 12 (10,5 úv.)pracovníků a naplnění minimálního personálního standardu.
Hlavním cílem projektu je vytvoření nástrojů umožňujících aplikaci zákona o sociálně-právní ochraně dětí, prostřednictvím zavedení standardů kvality sociálně-právní ochrany dětí a podpory pracovníků sociálně-právní ochrany dětí v ORP Břeclav a tím dosažení systematické sociální práce orgánu sociálně právní ochrany dětí Břeclav.
Tohoto cíle chceme dosáhnout realizací logicky provázaných sedmi klíčových aktivit: budou přijati a technicky vybaveni chybějící dva pracovníci OSPOD, tým pracovníků OSPOD se zúčastní 176 hodin vzdělávání ve vybraných oblastech stanovených v příloze č. 2 výzvy, získají tak kompetence pro zavádění standardů kvality do praxe a pro systematickou sociální práci, budou vytvořeny standardy kvality OSPOD Břeclav a Metodika standardů kvality, budou realizovány dva kulaté stoly a dva workshopy, což povede k výměně zkušeností, odborné spolupráci a posílení kompetencí pracovníků OSPOD.