Projekt navazuje na projekt Vzděláváním k profesnímu rozvoji sociálních pracovníků v Olomouckém, Jihomoravském a Pardubickém kraji, který momentálně realizujeme a víme, že jeho kapacita je nedostatečná.
Potřebnost projektu vychází z novelizace zákona č.108/2006 Sb. a č.206/2009 Sb., sociálních službách, kde je zakotveno, že všichni pracovníci působící v sociálních službách musí procházet stanoveným (min. 24 hodinovým) vzděláváním za rok. Každý pracovník se musí vzdělávat v kurzech dle pozice v zaměstnání.
Tímto předkládáným projektem se mimo jiné snažíme vyjít vstříc relevantní cílové skupině sociálních pracovníiků a pracovník v sociálních službách z řad poskytovatelů a zadavatelů soociálních služeb k naplnění výše uvedených zákonů o sociálních službách.
Převážná většina poskytovatelů, ale i zadavatelů, sociálních služeb se neustále potýká s nedostatkem finančních prostředků a financování dalšího vzdělávání svých pracovníků na odpovídající úrovni a podle stanoveného rozsahu se pro ně stává nepřekonatelnou bariérou. Právě realizace dalšího vzdělávání sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách z finančních zdrojů ESF se jeví jako možným východiskem z této složité situace.
Samotná potřebnost projektu je podložena skutečným zájmem při plošném oslovení poskytovatelů či zadavatelů v Pardubickém, Olomouckém, Jihomoravském a kraji Vysočina, kde celkem 640 pracovníkl a 69 organizací projevilo aktivní zájem o námi nabízené akreditované kurzy. Projekt nabízí naše akreditované programy MPSV jak pro sociální pracovníky (celkem 66 programů), tak pro pracovníky v sociálních službách (celkem 27 programů). Naví podporu záměru našeho projektu vyjádřily všechny kraje.