Po převzetí základních informací se realizační tým vydal na odbornou stáž do sídla partnera, kde jsme relevantní podklady a zkušenosti pro tvorbu českých metodik, vzdělávacího systému a české strategie pro odstraňování společenských bariér pro zaměstnávání HIV pozitivních osob. Jelikož jsme byli konfrontování přímo s realitou a postupy v zahraničí, mohli jsme začít pracovat na jednotlivých aktivitách projektu.
Po příjezdu od zahraničního partnera a získání informací jsme začali připravovat Metodiku pro vzdělávání zaměstnanců NNO, ÚP, která slouží jako podklad pro vzdělávání a vytvoření vzdělávacích kurzů. Na vytvoření této metodiky spolupracoval celý realizační tým s podporou zahraničního partnera. V tomto období jsme zprovoznili infolinku, začali připravovat informační databanku, která byla po celou dobu projektu aktualizována novými znalostmi a zkušenostmi a připravovali jsme harmonogram informační kampaně a natáčení videospotů.
Po zpracování prvního nástřelu Metodiky pro vzdělávání se realizovalo pilotní ověření inovací, kde jsme se snažili ověřit zvolenou metodiku, obsah náplně kurzu v praxi a zjistit tak nedostatky v obsahové struktuře.
Po evaluaci pilotního kurzu jsme nadále dopracovávali strategii realizace vzdělávacích cyklů a následně realizovali 7 kurzů v Praze, Brně a Ostravě. Prvotním plánem bylo proškolit 70 osob. Jelikož jsme zaznamenali vysoký zájem o školení, po komunikaci se zástupcem MPSV jsme realizovali 1 kurz navíc a proškolili celkově 113 osob z cílové skupiny.
Na klíčových aktivitách 7 a 8 se pracovalo po celou dobu projektu, kdy v rámci realizace strategie jsme vytvořili další výstupy projektu a aktivity, které je doprovázely:
Informační materiály pro zaměstnavatele, které napomohly zlepšit zapojení osob HIV pozitivních na pracovní trh,
Informační materiály pro HIV pozitivní, které poskytly základní rady a kontakty,
Telefonní bezplatnou infolinku, kde byly zájemcům poskytovány potřebné informace,
AIDS poradnu, která zajišťuje osvětovou činnost v problematice,
Natočení videospotů, které byly použity především informační kampani a měli upozornit na problematiku HIV,
Informační databanka, která se aktualizovala a reagovala na dotazy z poradny a bezplatné linky a
Zapojení sociálních sítí a dalších oslovených partnerů.
Dále jsme se po proškolení pracovníků věnovali asistenci při uplatňování osob HIV pozitivních na trhu práce, kde jsme poskytli pomoc 41 osobám. 1/3 klientům se za období projektu bohužel nepodařilo najít práci, a nebo nadále ve spolupráci pokračujeme. Úspěchem je, že o tuto službu má cílová skupina zájem a snaží se zapojit i při svých zdravotních problémech zpět na trh práce.
Na závěr byla realizována závěrečná konference, kde byly představeny výsledky projektu a diskutovány získané poznatky a zkušenosti z realizace projektu. Kromě realizačního týmu na konferenci vystoupili zástupci partnerské organizace AIDS Hilfe, personalisti, lékaři a právníci. Byly předloženy výsledky výzkumu o diskriminaci HIV pozitivních na pracovním trhu a vedly se odborné diskuze k tématu. Konference se zúčastnilo 83 účastníků.
Jelikož někteří jednotlivci se jednotlivých aktivit zúčastnili víckrát, konečný počet podpořených osob je 231, z toho 41 klientů služeb, 113 proškolených účastníků seminářů, 3HIV pozitivní lektoři a 74 účastníků závěrečné konference.
Indikátory byly v rámci projektu naplněny.
Publicita projektu byla zachována při všech aktivitách a výstupech projektu:
při realizaci seminářů a konference, kde byly označeny logy místnosti a veškeré propagační předměty a materiály, které byly účastníkům dány, prezenční listiny, spisy klientů, informační databanka, publikace, webové stránky společnosti, videospoty natočené v rámci projektu, označení místností kanceláří, letáky informační kampaně, složky projektu a tiskové zprávy apod.