Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt umožní ze zahraničí do České republiky přenést nové funkční modely práce pro zvýšení sociální a vzdělanostní úrovně sociálně vyloučených romských komunit. Metodické postupy budou implementovány v Brně, Břeclavi a Vyškově a po vyhodnocení jejich přínosu budou následně šířeny mezi relevantní aktéry po celé ČR. Do těchto procesů budou zapojeni zástupci obcí a neziskové sféry, i uživatelé služeb. Obsahově bude v průběhu projektu kladen hlavní důraz na zapojení klíčových aktérů (místní samosprávy, neziskových organizací a samotných klientů) do procesu využívání a ověřování nových nástrojů fungování místního partnerství a aplikaci nástrojů pro aktivizaci a zvýšení vzdělanostně-profesních aspirací romských dětí i jejich rodičů.

Specificky se tuzemští projektoví partneři zaměří na přenos těchto metod a postupů:

  • Metody určené k využití nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti směřující k úspěšnému začlenění nízkokvalifikovaných osob ve věku 15-26 let na trh práce.
  • Metody osobnostních lekcí, aktivizačních postupů a individuální podpory rodičů, zaměřené na zvýšení aspirace mladé romské generace na úspěšné absolvování sekundárního vzdělávacího cyklu a vstup na trh práce.
  • Nástroje poradenství pro tvorbu rozpočtu domácnosti vedoucí ke snížení předluženosti.
  • Metody konstruktivního dialogu pro řešení situací, kdy je třeba reagovat na etnickou diskriminaci a šíření některých zažitých stereotypů.
  • Nástroje ke zvýšení participace sociálně vyloučených obyvatel na činnosti místního partnerství a posílení jejich občanského potenciálu obecně.
  • Nástroje pro zvýšení efektivity činnosti místního partnerství s důrazem na využívání funkčních nástrojů inkluze a participaci všech relevantních aktérů (včetně zapojení soukromé sféry, např. zaměstnavatelů), při zachování principů ochrany osobních údajů.
  • Způsoby evaluace dopadů poskytovaných služeb v rámci činnosti místního partnerství.
- Statutární město Brno - Město Břeclav - Město Vyškov - EAPN ČR, o. s. - ETP Slovensko - Centrum pre udržateľný rozvoj - Municipality of Veldhoven - Pavee Point Travellers´ Centre
Hlavními výstupy projektu budou produkty shrnující v praxi ověřené nástroje metod a strategií efektivně přispívajících k sociálnímu začleňování příslušníků vyloučených romských komunit, jež budou přenositelné a využitelné nejen v rámci regionu, ale celé ČR. Jedná se o následující produkty: a) Soubor metodických listů vytvořených na základě zkušeností z implementace nástrojů pro zefektivnění působení lokálních systémových partnerství (produkt aktivity č.2). b) Soubor metodických listů vytvořených na základě zkušeností z implementace nástrojů pro aktivizaci mládeže ve věku 15-26 let s cílem úspěšného ukončení sekundárního vzdělávacího cyklu a vlastnictví dostatečných kompetencí pro vstup na trh práce (produkt aktivity č.3). c) Blok metodických návodů publikovaných v časopise Romano VIP určeného pro mladou romskou generaci, který seznámí čtenáře se zkušenostmi v implementaci zapojených účastníků s cílem posílení motivace dalších potenciálních účastníků pro aktivní zapojení se do zvyšování svých kompetencí. V rámci realizace projektových aktivit bude přímo podpořeno 464 osob (poskytovatelů a uživatelů služeb). Vedle přímo zapojených osob se s výstupy seznámí dalších 1 900 osob prostřednictvím článků v Romano VIP (náklad 360 kusů) a adresáti české verze metodických produktů (1200 osob), kterým budou metodické produkty zaslány a kteří jsou dlouhodobými příjemci novinek organizace. V průběhu projektu proběhnou také 3 výukové bloky pro pracovníky v přímé práci (pracovníci/ce žadatele a českých partnerům), v jejichž rámci bude úspěšně proškoleno min. 25 osob.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- Místní partnerství - Příslušníci sociálně vyloučených romských komunit