Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt je zaměřený na zvýšení zaměstnanosti cílových skupin osob z řad uchazečů/uchazeček a zájemců/zájemkyň o zaměstnání s handicapy na trhu práce ve formě zdravotního postižení, péče o děti do 15 let věku nebo péče o osobu blízkou a to prostřednictvím efektivního a cíleného využití komplexního souboru nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti.

Projekt se zvláště zaměřuje na ženy, které jsou na trhu práce i obecně více postihovány diskriminací, případně jsou na trhu práce výrazně znevýhodněny (zejména díky handicapům - péče o dítě, případně péče o jinou osobu blízkou).

Cílem projektu je prostřednictvím individuální i skupinové práce s cílovou skupinou odstranit či alespoň zmírnit veškeré bariéry, které cílové skupině brání aktivně vstoupit na trh práce a získat udržitelné zaměstnání.

Projekt je realizován širokým regionálním partnerstvím propojující Ústecký kraj (samospráva), Krajskou pobočku Úřadu práce ČR v Ústí nad Labem (státní správa), neziskové organizace - WomenNet o.s. (partner projektu - pracuje zejména se ženami) a vzdělávací organizace - Vzdělávací společnost EDOST s.r.o. (partner projektu - dlouhodobě se zaměřuje na práci s osobami zdravotně postiženými a znevýhodněnými). Toto partnerství je zárukou nejen propojení potřeb cílových skupin i možností významných zaměstnavatelů v regionu Ústeckého kraje, ale i úspěšné a efektivní realizace všech projektových aktivit směřujících k eliminaci handicapů cílové skupiny na trhu práce.

Projekt realizuje aktivity na podporu motivace cílových skupin pro aktivní řešení svého postavení na trhu práce a to prostřednictvím vyhodnocení a ocenění nejlepších účastníků a účastnic projektu. Motivace v této podobě se u v minulosti realizovaných projektech velmi osvědčila a ukázala se jako velmi účinná.

Projekt probíhá v okresech Most, Teplice a Chomutov v Ústeckém kraji a poběží po dobu 14 měsíců.

Obecným cílem projektu je podpořit aktivní zapojení cílové skupiny s handicapy na trh práce v Ústeckém kraji pomocí komplexu provázaných nástrojů APZ a podpořit tak zaměstnanost této CS. Specifickými cíli je: 1. provést regionální šetření CS s kumulací handicapů na trhu práce a predikovat systémová proaktivní řešení, jak s CS efektivně pracovat v budoucnosti; 2. zapojit do řešení problematiky relevantní neziskový sektor s cílem definovat nejlepší metody a nástroje podpory CS; 3. vybrat relevantní CS pro vstup do projektu a efektivně s ní dlouhodobě pracovat pro ověření nastavení vhodných inovativních nástrojů podpory; 4. vytvořit a využít inovativní poradenské, motivační a vzdělávací nástroje s využitím face-to-face i online nástrojů; 5. vyhodnotit a ocenit nejlepší účastníky programu.
Partner 1 - Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Ústí nad Labem Partner 2 - WomenNet, o.s. Partner 3 - Vzdělávací společnost EDOST s.r.o.
V první fázi projektu proběhne mapování handicapů cílové skupiny a navržení systémových opatření pro práci s touto cílovou skupinou v regionu Ústeckého kraje (KA01). Proběhne dotazníkové šetření zaměřené jak na vnímání handicapů a nástrojů APZ ze strany samotné cílové skupiny a účastníků projektu, tak také ze strany institucí na trhu práce nebo institucí pracujících s cílovou skupinou. Na základě této analýzy vznikne sborník, který bude obsahovat návrh efektivních řešení pro práci s CS jak v práci projektu tak i v rámci programovacího období 2014+. Od začátku projektu rovněž začne probíhat oslovování a výběry účastníků projektu (KA02). Po jejich vstupu (předpokladem je zapojení 90 zástupců cílové skupiny do projektu, po 30 v každém okrese) do projektu bude v rámci vytvořených Informačně poradenských center probíhat individuální poradenství, skupinové poradenství a motivační a aktivizační kurzy (KA04). U vybraných účastníků bude zajištěna pracovní a bilanční diagnostika pro vytyčení jejich další cesty a návratu na trh práce (KA03). Rekvalifikační a vzdělávací kurzy (KA05) budou zajištěny pro cca 30 účastníků projektu. Nabídka kurzů bude pružně reagovat na aktuální poptávku na regionálním trhu práce v souladu s možnostmi a potřebami samotných klientů. Všichni účastníci projektu budou směřováni k návratu na trh práce. Pro 21 z nich bude umožněno podpořit vytvoření nového pracovního místa nebo udržení stávajícího pracovního místa formou dotovaného zaměstnání (KA06). Všem účastníkům budou po celou dobu realizace projektu proplácena doprovodná opatření (cestovné, stravné při aktivitách delších 5 hodin, péče o dítě, atd.; KA07). Na začátku projektu bude rovněž nastaven systém hodnocení a motivace účastníků projektu (KA08). Všichni účastníci budou hodnoceni na základě vytvořené metodiky při všech aktivitách projektu. Ti účastníci, u který bude největší posun v jejich situaci, budou na závěr projektu oceněni během slavnostního večera za účasti médií, představitelů kraje i zaměstnavatelů.
Předpokládanými výsledky projektu jsou: - 90 podpořených osob (účastníků projektu) - 15 nově vytvořených pracovních míst - 24 úspěšných absolventů kurzů
Není relevantní.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou uchazeči a zájemci o zaměstnání s handicapy na trhu práce v podobě péče o dítě nebo osobu blízkou nebo zdravotního postižení. Projekt se zaměřuje na ty, kteří se buď na trh práce vracejí (po rodičovské dovolené nebo po nemocenské) nebo ty osoby, které jsou nezaměstnanými krátkodobě (do 6 měsíců). Geografické vymezení cílové skupiny je dáno okresy Chomutov, Most a Teplice.