Veřejný detail projektu

Informace o projektu

V řadě zemí (např. USA, UK, Holandsko) se v posledních 20 letech stalo normou zaměstnávat v týmech poskytujících zdravotní a sociální služby duševně nemocným také pracovníky, kteří mají vlastní osobní zkušenost s duševním onemocněním - tzv. peer konzultanty (PK). PK jsou plně integrovaní členové týmu péče o duševně nemocné, kteří poskytují vysoce individualizované služby a podporují klientovu nezávislost a rozhodování. PK také poskytují základní znalosti a konzultace celému týmu, aby podpořili prostředí, ve kterém jsou názory a preference klienta rozpoznány, pochopeny, respektovány a integrovány do léčby, rehabilitace a svépomocných aktivit.

Realizátor na tuto skutečnost reaguje a díky know-how a stážím u zahraničního partnera (Holandsko) přenese do ČR vzdělávací program pro PK, adaptuje ho na poměry v ČR a pilotně vyškolí v tomto programu 15 osob s chronickým duševním onemocněním. Pro tyto osoby pak v rámci projektu vytvoří 10 pracovních míst u NNO poskytujících péči o osoby s duševním onemocněním a bude jim po dobu trvání projektu poskytovat podporu, stejně jako jejich zaměstnavatelům. Realizátor rovněž v rámci projektu vytvoří Manuál podpory PK a bude šířit výstupy projektu mezi odbornou veřejnost a NNO poskytující péči o osoby s duševním onemocněním.

Cílem projektu je zapojení pracovníků s vlastní zkušeností s duševní poruchou – tzv. peer konzultantů (dále jen PK) - do systému péče o duševně nemocné, které povede k podpoře zaměstnávání duševně nemocných a zkvalitnění samotného systému péče. Zároveň projekt poukáže na to, kdo jsou PK, a vzbudí zájem poskytovatelů péče o osoby s duševním onemocněním o zapojení PK do svých pracovních týmů.
Nizozemská organizace GGZ Noord Holland Noord poskytuje pomoc lidem s vážnými psychickými problémy a je zodpovědná za rozvoj a provoz celé řady služeb v oblasti péče o duševní zdraví v jednom z regionů severního Nizozemí.
- Realizace úvodního setkání - seznámení se s vzdělávacím modulem pro peer konzultanty - Vyhledání vhodných kandidátů na peer konzultanta - Realizace zahraničních stáží - Adaptace vzdělávacího programu pro ČR a jeho pilotní ověření - Zaměstnání uživatelů na pozici peer konzultanta a podpora na jejich pracovních pozicích - Vytvoření Manuálu podpory peer konzultanta - Vyhodnocení úspěšnosti projektu - Šíření výstupů projektu
Realizátor projektu přenese do ČR holandský vzdělávací program pro peer konzultanty, adaptuje ho na místní poměry a pilotně vyškolí v tomto programu 15 osob s chronickým duševním onemocněním. Poté vytvoří 10 pracovních míst (pozice PK) u NNO poskytující péči o osoby s duševním onemocněním, kde bude 10 vyškolených PK zaměstnáno po dobu 12 měsíců na 0,5 úvazku. Před a během zaměstnání PK bude realizátor poskytovat podporu NNO (zaměstnavateli) a PK formou metodických porad, individuálních a skupinových supervizí. Realizátor zajistí PK vzdělávací kurz pro pracovníky v sociálních službách, aby mohli být PK zaměstnáni u NNO i po ukončení projektu. Dále bude vytvořen Manuál podpory PK, který bude k dispozici stávajícím PK a dalším zájemcům o tuto pozici. Manuál bude distribuován na Konferenci sociální psychiatrie v roce 2014, kde budou prezentovány výstupy projektu i odborné informace na téma zaměstnávání PK formou celodenního bloku.
V rámci projektu dojde k přenosu vzdělávacího programu pro peer konzultanty ze zahraničí a jeho adaptaci na podmínky v ČR. Zahraničním partnerem projektu je nizozemská organizace GGZ Noord Holland Noord, při které vznikl první multidisciplinární FACT (funkční asertivní komunitní tým) tým v Nizozemí a která vytvořila vlastní vzdělávací program pro peer konzultanty zaměstnané v jejích týmech. Zahraniční partner se zapojí do následujících aktivit: - úvodní setkání, jehož cílem je seznámení s projektem a jeho aktivitami, zmapování představ o pozici PK, seznámení s holandským vzdělávacím modulem pro PK a seznámení se systémem péče a zkušenostmi s fungováním uživatelských iniciativ v Nizozemí a v ČR - zahraniční stáže v zařízení partnera zaměřené na seznámení s holandským systémem péče o duševně nemocné a systémem zaměstnávání PK a rolí PK v multidisciplinárním týmu - adaptace vzdělávacího modulu na podmínky v ČR - Manuál podpory peer konzultanta - závěrečná konference - šíření know-how a výstupů projektu

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

- nestátní neziskové organizace (NNO) z celé České republiky poskytující služby pro osoby s duševním onemocněním - osoby s chronickým duševním onemocněním či osoby s duální diagnózou (s chronickým duševním onemocněním a závislostí na návykových látkách)