Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Hlavním cílem projektu je rozvoj místního partnerství na trhu práce v Moravskoslezském kraji, a to prostřednictvím podpory aktivit Moravskoslezského paktu zaměstnanosti (MS pakt), jehož hlavním posláním je "vytvářen více a lepších pracovních příležitostí a připravovat kompetentní lidi pro ekonomický rozvoj kraje".

Dílčími cíli projektu jsou:

DC1) seznámit klíčové experty MS paktu s relevantními příklady dobré praxe v rámci nejúspěšnějších teritoriálních paktů zaměstnanosti (TPZ) v EU,

DC2) rozvíjet spolupráci s úspěšnými TPZ v rámci EU,

DC3) rozšířit koncept a principy TPZ v rámci celé ČR a zajistit informovanost relevantních subjektů v ČR,

DC4) na základě získaného know-how inovovat a rozvíjet MS pakt v souladu s klíčovými principy TPZ uplatňovanými v rámci zemí OECD a EU.

Problém koordinace aktivit relevantních aktérů na trhu práce je vlastní většině zemí západního světa. Dlouhodobé zkušenosti ukázaly, že tvorba paktů a partnerství mezi organizacemi trhu práce umožňuje tento druh neefektivity úspěšně odstranit nebo alespoň minimalizovat její důsledky. Důkazem jejich úspěšnosti, mimo jiné, je také rozšíření těchto partnerství v rozvinutých zemích EU a OECD. Význam partnerství pro efektivní fungování trhupráce vnímá také Evropská unie, která jejich vznik přímo podporuje.

Tímto směrem se vydal také Moravskoslezský kraj, který po několikaleté přípravě a neformálním vedení iniciativy partnerství na trhu práce dne 24. února 2011 spolu s dalšími 3 subjekty z MS kraje popsal dohodu o vzniku Moravskoslezského paktu zaměstnanosti. MS pakt je v MS kraji široce podporován skupinou municipalit (města), zaměstnavateli (prostřednictvím Sdružení pro rozvoj MSK, sektorových klastrů, Krajské hosp. komory MSK apod.) i vzdělávacích a výzkumných institucí (VŠ, asociace SPŠ a gymnázií apod.), které jsou k MS paktu přidruženy formou zapojení svých expertů do Řídícího výboru nebo pracovních skupin MS paktu.

V rámci ČR se jedná o pilotní projekt, neboť MS pakt zaměstnanosti je prvním a zatím jediným českým projektem partnerství subjektů v oblasti lidských zdrojů a zaměstnanosti, který odpovídá standardům teritoriálních paktů zaměstnanosti podporovaných v rámci OECD i EU. Koncept tohoto projektu je vzhledem ke své inovativnosti současně podporován také nejvyššími představiteli MPSV včetně ministra práce a sociálních věcí jako pilotní projekt pro ČR s předpokladem ověření konceptu teritoriálních paktů zaměstnanosti na příkladu MS kraje a jeho následného rozšíření v rámci celé ČR.

 

 

 

Hlavním cílem projektu je rozvoj místního partnerství na trhu práce v Moravskoslezském kraji, a to prostřednictvím podpory aktivit Moravskoslezského paktu zaměstnanosti (MS pakt), jehož hlavním posláním je "vytvářen více a lepších pracovních příležitostí a připravovat kompetentní lidi pro ekonomický rozvoj kraje". V rámci Výzvy OP LZZ č. 77 projekt spadá do věcného zaměření projektu na "místní partnerství". V rámci ČR se jedná o unikátní pilotní projekt zavádějící koncept teritoriálních paktů zaměstnanosti dle metodik OECD a EU, který je široce podporován zaměstnavateli i organizacemi sdružujícími zaměstnavatele (HK, klastry apod.), vzdělávacími a výzkumnými institucemi, NNO i zástupci veřejné správy a samosprávy. Podporu projektu vyjádřil také ministr práce a sociálních věcí. Klíčové aktivity projektu směřují k: 1. přenosu know-how v problematice teritoriálních paktů zaměstnanosti v rámci příkladů dobré praxe v EU 2. sdílení know-how se spolupracujícími subjekty v rámci MS kraje i celé ČR 3. pilotování know-how v rámci inovace dokumentů a strategií Moravskoslezského paktu zaměstnanosti. Projekt je realizován Moravskoslezským krajem ve spolupráci se 3 národními partnery a 3 zahraničními partnery.
Agentura pro regionální rozvoj, a.s. RPIC-ViP s.r.o.
Zentrüm für soziale innovation, Rakousko G.I.B., Severní Porýní-Vestfálsko Copevo, Španělsko

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Nestátní neziskové organizace, Úřad práce ČR, Výzkumné a vzdělávací instituce, Zaměstnavatelé, Místní partnerství