V posledních letech zaznamenáváme na venkově úbytek pracovních příležitostí. Mladí lidé odcházejí za prací do měst, venkov stárne a stává se místem s vysokou nezaměstnaností. Přesto mnoho mladých rodin má zájem na venkově žít. Je to především kvůli zdravějšímu prostředí a důvěrnějšímu společenství lidí.
Obtížnost skloubení pracovního a rodinného života je však na venkově vzhledem k horší dostupnosti práce často příčinou odchodu mladých lidí do měst. V našem projektu chceme hledat cesty, které by umožnily skloubit pracovní a rodinný život a které umožní místním společenstvím a partnerstvím hledat cestu k dalšímu udržitelnému rozvoji místních komunit. Protože v současné době už nelze hledat udržitelnost a soběstačnost na úrovni obce, zaměřujeme se na úroveň mikroregionu, tedy území se společnou historií, kulturou i společnými zdroji.
V našem projektu chceme u zahraničního partnera hledat nové inovativní způsoby zaměstnávání lidí a nové formy využívání místních zdrojů a pilotně tyto inovace přenést na naše území a dále je šířit v rámci Jihočeského kraje i celé ČR.
Na projektu spolupracuje NOS,o.s. s bohatou zkušeností v oblasti rozvoje lidských zdrojů, vzdělávání i práce s místními komunitami, MAS Sdružení Růže, jejímž cílem je podpora soběstačnosti regionu, vytváří a realizuje místní strategie, podporuje rozvoj pracovních míst, Technické Služby Kaplice jako typ firmy sociálně zodpovědné a Město Nové Hrady jako obec se silnou prorodinou politikou. Na projektu se podílí také zahraniční subjekt, který má velkou zkušenost v oblasti rozvoje místních partnerství a sociálního podnikání (PLANED).
Projekt je zaměřen na Společný vývoj nebo přenos inovací do ČR a Místní partnerství.