Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Sociální práce s duševně nemocnými je náročná činnost předpokládající vysokou odbornost personálu, jež ji

vykonává. Jedná se o specifickou práci. Chceme v projektu proškolit především pracovníky v sociálních službách

v některých potřebných aspektech této práce, aby byli schopni ji kvalitně a profesionálně vykonávat. Jedná se

často o rekvalifikované pracovníky, rekvalifikační kurz nemůže zahrnout v dostatečné míře specifika práce s

duševně nemocnými.

Projekt formou vzdělávání pracovníků v sociálních službách a sociálních pracovníků posiluje znalosti, schopnosti

a dovednosti těchto osob v oblasti péče o duševně nemocné.

Projekt je 13-ti měsíční. Bude realizován v Jihomoravském a Zlínském kraji pro cílovou skupinu pracovníků v

oblasti soc. služeb těchto poskytovatelů soc. služeb:

Sociálně-psychiatrické centrum-Fénix, Kyjov, Domov pro seniory Nopova, Brno, Domov se zvláštním režimem,

Pržno. Do projektu zapojíme 80 účastníků (6 sociálních pracovníků a 74 pracovníků v sociálních službách).

Koncepce projektu je následující.

Vytvoříme 5 vzdělávacích programů na míru, dle identifikovaných potřeb pracovníků v oblasti sociálních služeb a

akreditujeme je:

Preterapie v praxi

Práce s rodinami osob s duševním onemocněním

Přístup k lidem s traumatickým zážitkem

Práce s lidmi s duální diagnózou

Alternativní komunikace u klientů s afázií

V těchto akreditovaných programech a v 1 dalším programu (Problematika duševních nemocí, sociální práce s

klienty s duševním postižením), který je nyní v procesu akreditace, proškolíme 80 pracovníků v oblasti sociálních

služeb, každý absolvuje v průměru 2 programy dle svých vzdělávacích potřeb.

Cílem je vytvořit a akreditovat 5 vzdělávacích programů pro pracovníky v oblasti sociálních služeb v kombinované formě (prezenční studium a e-learning)
není relevantní
Projekt vytváří a realizuje vzdělávání v nových vzdělávacích programech na míru potřebám cílové skupiny. V programech budou využity nejnovější poznatky z daných oblastí. Programy budou připraveny v kombinované formě umožňující částečné studium z domova v čase dle potřeby daného jedince. Z domova si účastníci studují teorii dané problematiky obohacenou o příklady, případové studie, kazuistiky-e-learningové opory budou názorné, srozumitelní a přínosné. Přidanou hodnotou projektu je vznik 5 vzdělávacích programů, které obohatí nabídku vzdělávání pro pracovníky poskytovatelů sociálních služeb. Přidanou hodnotou projektu je, že podporuje integraci jedinců s duševním postižením do společnosti tím, že vzdělává pracovníky poskytovatelů sociálních služeb mimo jiné i v tématu podpory začleňování jedinců s duševní poruchou do společnosti. Toto téma se objevuje ve 4 z pěti vzdělávacích programech.
Výstupem projektu bude 144 proškolených kurzoosob v 6 vzdělávacích programech, z nichž 5 bude v projektu nově vytvořeno a akreditováno. Podpořená odbornost pracovníků poskytovatelů sociálních služeb se pozitivně projeví v kvalitě jimi poskytovaných sociálních služeb.
není relevantní

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách z Jihomoravského a Zlínského kraje. Jedná se o pracovníky, kteří poskytují sociální služby klientům s duševním postižením. Do projektu zapojíme 80 osob. 74 pracovníků v sociálních službách a 6 sociálních pracovníků (více o zapojení pracovníků viz příloha č. 3). Cílovou skupinou jsou pracovníci poskytovatelů sociálních služeb, konkrétně Sociálně-psychiatrického centra- Fénix, Domova pro seniory Nopova, Domova se zvláštním režimem, Pržno. Tito poskytovatelé projevili zájem o další vzdělávání svých zaměstnanců v projektu. Celá cílová skupina je předjednána. Počet účastníků projektu jsme volili tak, abychom byli schopni všechny účastníky v daném čase proškolit. Expert komunikace a vzdělávání bude s cílovou skupinu a zaměstnavateli v průběhu realizace projektu v kontaktu a bude je průběžně informovat o aktivitách projektu. Potřebou cílové skupiny je zvyšovat si odbornost v sociální oblasti, v sociální práci a především v oblasti sociální práce s duševně nemocnými, aby byli schopni svou práci kvalitně a odborně vykonávat. Účastníci se zapojí do kombinovaného vzdělávání osobní účastí v prezenční části vzdělávání a studiem elearningové opory v rámci samostudia z domova. Každý účastník se zapojí v průměru do dvou kurzů dle svých vzdělávacích potřeb. Motivací k účasti na projektu je pro cílovou skupinu možnost zvýšení odbornosti v návaznosti na identifikované potřeby, možnost vzdělat se ve specifikách práce s duševně nemocnými, v oblastech, které potřebují pro výkon své každodenní pracovní činnosti u zaměstnavatele. Motivující je i kombinovaná forma, která umožní pracovníkům částečné studium z domova. Účastníky budou k dokončení vzdělávání motivovat zaměstnavatelé, se kterými spolupracujeme a kteří je do vzdělávacích programů vyšlou. Motivací pro poskytovatele sociálních služeb, aby zapojili své zaměstnance do projektu, je zaměření vzdělávání dle potřeb jejich zaměstnanců.