Projekt s názvem Standardizace orgánu sociálně-právní ochrany v Lanškrouně je předkládán do výzvy D1 - Výzva pro předkládání grantových projektů v rámci oblasti podpory 3.1 a je plně v souladu s cíli OP LZZ, prioritní osou 3 Sociální integrace a rovné příležitosti, oblastí podpory 3.1 Podpora sociální integrace a sociálních služeb.
Město Lanškroun se nachází v okrese Ústí nad Orlicí, v Pardubickém kraji a žije zde cca 10 123 obyvatel.
Městský úřad zaměstnává cca 82 zaměstnanců, z toho 8 na odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Cílovou skupinu v projektu tvoří 5 (plánovaných 6) pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí spadající pod OSVZ.
Hlavním cílem projektu je naplnění standardů kvality sociálně-právní ochrany, a to prostřednictvím následujících klíčových aktivit:
- KA č. 1 - Administrace a řízení projektu
- KA č. 2 - Naplnění personálního standardu (naplnění standardu 4b zaměstnáním nového sociálního pracovníka)
- KA č. 3 - Materiální a technické vybavenípro nově přijatého pracovníka, které budou využívat i ostatní pracovníci OSPOD (naplnění standardu 2)
- KA č. 4 - Nové prostory pro práci s klienty(naplnění standardu 2 zřízením tzv. hovorny)
- KA č. 5 - Vzdělávání zaměstnanců a jejich profesní rozvoj(naplnění standardu 6 účastí sociálních pracovníků na akreditovaných kurzech a školeních a kontaktem se supervizorem)
- KA č. 6 - Evaluace projektu
- KA č. 7 - Zavádění standardů kvality, jejich ověřování v praxi a monitorování(zpracování a implementace vnitřních pravidel a postupů a informování veřejnosti o činnosti OSPOD na webu města)
Projekt reaguje na potřebu zvyšování kvality poskytování sociálně-právní ochrany, vytvoření vhodných pracovních podmínek pro systematickou sociální práci sociálně-právní ochrany a podporu vzdělávání pracovníků v této oblasti, což ve svých důsledcích povede ke zkvalitnění a zefektivnění práce s rodinami a dětmi a lepšímu předcházení sociálnímu vyloučení rodin s dětmi.
Projekt bude po dobu 13 měsíců realizovat tým složený z našich nejzkušenějších zaměstnanců, kteří mají potřebnou kvalifikaci i praxi v oblastech práce nutných pro kvalitní zvládnutí jejich pracovních úkolů. Členové realizačního týmu mají navíc zkušenosti s koordinací několika projektů, včetně projektů spolufinancovaných prostřednictvím OP LZZ.
Realizační tým je složen z projektového manažera, administrativního pracovníka, finančního manažera, sociálního pracovníka, supervizora a právníka.