Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Cílem projektu je přenos know-how zahraničního partnera v podpoře osob se získaným poškozením mozku (ZPM) a jejich rodin. Zkušenosti zahraničního partnera v komplexní podpoře osob se ZPM výrazně převyšují praxi v ČR. Podpora je multidimenzionální a je založena na několika pilířích, díky nimž může dojít ke zlepšení pracovních příležitostí nejen samotných osob se ZPM, ale také osob, jejichž pracovní možnosti jsou redukovány právě péčí o blízkou osobu se ZPM. Sestává se zejména z psychoterapie, sociální terapie, tréninku kognitivních funkcí, pracovní rehabilitace a individuálního plánování pracovních možností, a dalších metod. Přenos a vytváření know-how je nepřímo určeno také pracovníkům subjektů, jež se na péči o osoby se ZPM zaměřují.V rámci projektu budou realizovány aktivity: 1. Přípravná fáze - tvorba metodického zázemí; 2. Stáže a získání know-how od zahraničního partnera; 3. Odborné konference, semináře a workshopy pro odborníky pracující s klienty se ZPM i pacienty a jejich rodinné příslušníky; 4. Aplikace plánu komplexní následné péče na základě zahraničního know-how s pacienty zařazenými do projektu; 5. Plán profesní podpory a rozvoje u osob se ZPM a jejich pečujících blízkých; 6. Ukončení projektu - šíření výstupů projektu.Je zde kombinováno odborné know-how ze zahraničí, odborné přednášky a konference, určené pro vzdělávání rodin osob se ZPM v ČR i pracovníků organizací, které jim poskytují služby, a přímá práce s osobami se ZPM na jednotlivých pracovištích v ČR, díky kterým se budou zároveň vytvářet důležité sítě pro předávání zkušeností, informací a výsledků práce.V projektu bude pilotně podpořeno 30 osob se ZPM, 30 rodinných příslušníků osob se ZPM (osob pečujících o osobu blízkou).

Mezi cíle projektu patří: Přenos know-how zahraničního partnera do ČR Vytváření nových komplexních přístupů v rámci zahraniční, mezioborové a republikové spolupráce Zlepšení uplatnitelnosti na trhu práce pro osoby se získaným poškozením mozku (ZPM) Zlepšení podpory pro blízké osob pečující o osoby se ZPM Rozvoj kompetencí, vědomostí, dovedností a motivace pracovat v multidisciplinárním týmu pracovníků organizací, které pracují s osobami po ZPM (sociální pracovníci, psychologové, lékaři a zdravotní sestry, fyzioterapeuti, ergoterapeuti) Spolupráce pracovišť v ČR, která nabízejí odbornou péči osobám po ZPM a jejich rodinám Zvyšování informovanosti odborné i laické veřejnosti o problematice ZPM
ERGO Aktiv, o. s. - nestátní nezisková organizace, která vznikla jako reakce na nevyhovující situaci v řešení následné péče o pacienty po prodělané cévní mozkové příhodě, případně jiném získaném poškození mozku. ErgoAktiv o.s. Táboritská 23/1000, Praha 3 IČ: 26554364 Partnerská organizace se zapojuje do realizace všech klíčových aktivit projektu, zejména do následujících dílčích činností: - Multidisciplinární spolupráce a síťování - Kognitivní rehabilitace a trénink kognitivních funkcí (TKF) - Sociální a emoční terapie pomocí specifických metod (VTI, IT programy, nácviky) - Vstupní, průběžná a výstupní diagnostika - Tvorba Individuálních plánů osobního i profesního rozvoje - Příprava metodické příručky - Příprava materiálů pro osoby se ZPM a jejich rodiny - Klasická fyzioterapeutická/ergoterapeutická práce s klienty - Profesní a právní poradenství u osob se ZPM a jejich rodin - Tvorba Individuálních plánů osobního i profesního rozvoje Zahraniční partner: ANR Bonn Ambulantes Neurologisches Rehabilitationszentrum Graurheindorfer Str. 149a, 53117 Bonn Partnerská organizace je zapojena do realizace projektu zejména formou zahraniční stáže, která byla poskytnuta odborným pracovníkům projektu pro přenos know-how do ČR. Zahraniční experti se současně účastní konferencí a vzdělávacích aktivit realizovaných v rámci projektu v ČR, budou plná funkci odborné garance nově vznikajících metodických materiálů a postupů a jejich pilotní aplikace v individuálních plánech pro cílovou skupinu osob se ZPM.
Během prvních 15 měsíců projektu bylo realizováno 6 vzdělávacích konferencí pro odborné pracovníky pečující o osoby se ZPM. V rámci těchto konferencí bylo podpořeno celkem 82 osob. Dále probíhá práce s 20 pacienty, kterým byl vytvořen a je průběžně realizován plán komplexní následné péče. O tyto pacienty pečují pracovníci z 3 interních týmů z Plzeňského a Libereckého kraje a hl.m. Prahy. V následujících měsících jsou plánovány vzdělávací konference pro pacienty a jejich pečující osoby a jsou vytvářeny metodické materiály jak pro odborníky, tak pro pacienty a jejich pečující osoby. Současně fungují webové stránky www.neuroreha.cz, kde jsou k dispozici materiály ze všech vzdělávacích konferencí a současně je vytvářena databáze neziskových organizací, kde mohou osoby se ZPM hledat další podporu.
V rámci mezinárodní spolupráce je přenášeno know-how zahraničního partnera ANR Bonn - Ambulantes Zentrum für neurologische Komplexbehandlung und Rehabilitation. Praxis für Physiotherapie, Ergotherapie & Logopädie. Zahraniční partnerská organizace je zapojena do realizace projektu zejména formou zahraniční stáže, která byla poskytnuta odborným pracovníkům projektu pro přenos know-how do ČR. Zahraniční experti se současně účastní konferencí a vzdělávacích aktivit realizovaných v rámci projektu v ČR, budou plná funkci odborné garance nově vznikajících metodických materiálů a postupů a jejich pilotní aplikace v individuálních plánech pro cílovou skupinu osob se ZPM.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Osoby se zdravotním postižením Osoby pečující o osobu blízkou Nestátní neziskové organizace Územní samosprávné celky a úřady samosprávných celků, jejich orgány a jimi zřízené nebo založené organizace a jejich zaměstnanci Výzkumné a vzdělávací instituce