Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

TESLA Electrontubes s.r.o. je ryze česká společnost s dlouholetou tradicí výroby a výzkumu aktivních vakuových prvků, zejména elektronek pro použití jak v průmyslu, tak ve vysílací technice. V ČR nikdo jiný takové výrobky a takovým způsobem nevyrábí.

 

Hlavním impulsem pro vznik regionálního projektu specifického vzdělávání je potřeba CS 1) zvládnout výrobu nových výrobků, které byly vyvinuty ve vlastním vývojovém centru a jsou po zkušebním provozu zaváděny do sériové výroby, 2) prohloubit znalosti ve specifických směrech VaV, potřebných k vývoji nových a inovovaných výrobků vakuové a vysílací techniky, 3) přizpůsobit znalosti technologickému posunu oboru a potřebám podniku a 4) zajistit srovnatelnou úroveň znalosti zaměstnanců na stejné pozici a jejich zastupitelnost.

 

Projekt navazuje na úspěšně ukončený projekt CZ.1.04/1.1.04/60.00251, kterým byl v podniku vytvořen systém specifi. vzdělávání. Cílem je prohloubení a rozšíření specifických znalostí, dovedností a kompetencí všech 50 zaměstnanců (CS) žadatele v oboru vakuové a vysílací techniky s pracovištěm v Říčanech u Prahy. Během 16 měsíců budou vytvořeny interní školicí materiály a proběhne 5 modulů zaměřených na specifické znalosti materiálů, technické přípravy výroby a měření, školení ve výrobě, VaV a obecné školení. Specifické i obecné kurzy zajistí interní lektoři i externí dodavatelé. Organizaci pak zkušený realizační tým. Rozpočet činí 3 292 000,58 Kč, z čehož 11,52 % připadá na obecné vzdělávání. Projekt délkou i obsahem uspokojuje identifikované zájmy a potřeby CS (příloha 8), díky přístupu k high-tech technologiím a unikátnosti motivuje pracovníky k dalšímu růstu a vytváří pro ně adekvátní podmínky. Je velmi nepravděpodobné, že by vyškolení pracovníci přešli ke konkurenci v ČR, konkurence je pouze v zahraničí. Projekt zlepší postavení společnosti na trhu tím, že podpoří nejdůležitější pilíř její konkurenceschopnosti - lidské zdroje. Projekt patří mezi 1 z největších priorit pro období let 2014 - 2015.

 

1) aktualizovat a rozšířit jedinečný systém specifického vzdělávání zaměstnanců v oboru vakuové a vysílací techniky (1 systém) 2) vytvořit a aktualizovat školicí materiály určené pro vzdělávání zaměstnanců v oboru vakuové a vysílací techniky, vystihující poslední vývoj oboru a potřeby firmy (23 materiálů) 3) rozšířit a prohloubit specifické a nepřenositelné znalosti, posílit klíčové kompetence u 50 zaměstnanců 4) zajistit připravenost zaměstnanců pro zavádění nových produktů do výroby (5 produktů ročně) 5) prohloubit znalosti ve specifických směrech VaV, potřebných k vývoji nových a inovovaných výrobků vakuové a vysílací techniky, 6) zajistit srovnatelnou úroveň znalostí zaměstnanců na stejné pozici a plnou zastupitelnost.
Projekt byl realizován v období leden 2014 – duben 2015. V průběhu realizace nebyly zaznamenány žádné problémy, které by bránily chodu projektu.
Realizace 16měsíčního projektu byla úspěšná a naplnila očekávání realizačního týmu i cílové skupiny. Hlavní cíl projektu – proškolit 40 zaměstnanců byl dosažen. Vytvořeny byly rovněž vlastní školicí materiály, které představovaly základ pro interní školení realizované vlastními zaměstnanci.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

50 zaměstnanců žadatele, rozdělených do 3 skupin: - CS 1.1 výroba (35) - CS 1.2 výzkum (3) - CS 1.3. THP (12) Zaměstnanci nad 50 let tvoří 56% zaměstnanců společnosti, jejich zkušenosti jsou pro naši firmu cenným zdrojem, který by společnost při jejich odchodu do důchodu nenávratně ztratila. Z hlediska věku jsou zároveň rizikovou skupinou na trhu práce, se ztíženými možnostmi dalšího vzdělávání. Z hlediska zastupitelnosti a budoucího vývoje je nezbytně nutné zapojit tyto zaměstnance do vnitropodnikového předávání znalostí a dovedností, neboť ty se vyznačují obtížnou přenositelností. Tato skupina je zařazena ve všech CS. Zaměstnanci do 25 let jsou rovněž potenciálně ohroženou skupinou, potřebují mít prostor pro další profesionální a osobnostní rozvoj, být maximálně zapojení do chodu firmy a být s ní v sounáležitosti. Nesplnění těchto požadavků může mít za následek odchod do zahraničních společností, případně odchod zcela mimo profesi, která je v současné době v ČR nedostatečně personálně zabezpečená. Tato skupina je zařazena v CS1.1 a CS 1.3, tvoří cca 14 % z celkového počtu osob zapojených do vzdělávání.