Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Mezisektorové partnerství zaměřena na politiku zaměstnanosti jsou na místní a regionální úrovni obvyklým nástrojem v zemích EU i OECD. V ČR zatím existuje jen Pakt zaměstnanosti v Moravskoslezském kraji, proto chceme společně s partnery silou od spodu nahoru (bottom - up) řešit místní problémy zaměstnanosti v Olomouckém kraji. Považujeme iniciativu od spodu jako jedinou a udržitelnou možnost vzniku dobrovolného a aktivního mezisektorového partnerství.  Olomoucký kraj je v po krizových statistikách nezaměstnanosti na špici mezi kraji ČR, a potřebuje ucelené a udržitelné kroky k dlouhodobé změně.

 

Cílem projektu je vytvoření sítě Místních partnerství zaměstnanosti, které budou mít za cíl pilotně ověřit možnosti mezisektorové spolupráce při řešení dlouhodobých problémů zaměstnanosti ve strukturálně postižených venkovských mikroregionech.  Místní partnerství zaměstnanosti by využívali východisek a cílů definovaných v Program místního rozvoje hospodářství a zaměstnanosti (LEED/OECD) a využili je při přípravě jejich Integrovaných strategií rozvoje území.

 

Venkovská místní partnerství budou vycházet ze zkušeností realizace paktů zaměstnanosti u rakouských partnerů, kde jsou vytvořena místní partnerství, která mají za cíl řešit místní specifické problémy a předcházet růstu nezaměstnanosti.

Cílem našeho projektu Místní partnerství zaměstnanosti je přenést z Rakouska dobrou praxi s místními a regionálními partnerstvími zaměstnanosti. Dílčím cílem projektu je vytvoření sítě místních partnerství zaměstnanosti, které bude sdružovat místní podnikatele, obce, neziskové organizace a jiné relevantní aktéry politiky zaměstnanosti, jako jsou odbory.
MAS Vincenze Priessnitze pro Jesenicko, o.p.s. MAS Horní Pomoraví, o.p.s. Místní akční skupina Šumperský venkov, o.s. MAS – Partnerství Moštěnka, o.s. Na cestě k prosperitě, o.s. MAS Uničovsko, o.p.s. Olomoucký kraj Regionalmanagement Obersteiermark West Regionalmanagement Oberösterreich
Rozvoj místního partnerství = hledání nových členů mezi aktéry zaměstnanosti; ustavení pracovních skupin Realizace kulatých stolů zaměstnanosti = jednání nových pracovních skupiny zaměřených na zaměstnanost, sociální inkluzi, definování problémů regionu Přenos zahraniční zkušenosti = každá MAS bude navštívena rakouskými partnery, kteří představí aktivity a projekty jejich místního partnerství; následně zástupci každé MAS navštíví rakouské partnery Tvorba místní strategie zaměstnanosti = každá MAS vytvoří dokument zaměřený na individuální problémy jejich venkovského území; Společný akční plán zaměstnanosti pro Olomoucký kraj = aktivita KS NS MAS, Olomouckého kraje a účastníků krajských kulatých stolů Šíření výstupů projektu a propagace dobré zahraniční praxe = semináře pro ostatní MAS, mezinárodní konference a příručka dobré praxe
Díky realizaci projektu Místní partnerství zaměstnanosti bylo komunitně vytvořeno a projednáno šest místní strategií zaměstnanosti, na kterých se podíleli místní starostky, starostové, neziskové organizace a zaměstnavatelé. V rámci komunitního projednávání byly zapojeny i dotčené orgány státní správy. Společná tvorba strategií umožnila vznik kontaktů mezi úřadem práce a místními aktéry, kteří dosud nespolupracovali s ÚP. Problematika zaměstnanosti na venkově souvisí s řadou jiných témat, a díky tomu vytvořené místní strategie řeší i oblast demografie, sociálních služeb, rozvoj podnikatelského prostředí a jiné. Výstupem projektu byly desítky jednání místní a regionálních aktérů k tvorbě místních strategii, které využívali i informace a dobrou praxi představenou na mezinárodních konferencích, workshopech a studijních cestách do partnerských regionů v Rakousku. Tyto studijní cesty byly hlavním podkladem pro publikaci o mezisektorovém partnerství v politice zaměstnanosti, která je jedním hlavních výstupů projektu a nese název "Rakousko - dobrá praxe za humny".
Projekt MPZ byl postaven na zkušenostech a praxi v oblasti mezisektorového partnerství v politice zaměstnanosti našich partnerů z Rakouska. Zahraničními partnery projektu byly koordinátoři Štýrského paktu zaměstnanosti, který jako jediný v Rakousku vytvořli i síť místních partnerství zaměstnanosti, které řešili spolupráci obcí, zaměstnavatelů, škol a neziskových organizací na místní úrovni. Druhým partnerem byl Pakt zaměstnanosti pro Horní Rakousko, který se chlubí nejnižší nezaměstnanosti mezi spolkovými zeměmi Rakouska. Díky těmto partnerům byly realizovány čtyři série mezinárodních konferencí a workshopů (každý rakouský partnery se zúčastnil dvou sérií). Celkově tak byly realizovány čtyři mezinárodní konference a osmi mezinárodních workshopů. Několikrát došlo z časových a organizačních důvodu ke sloučení zahraničních workshopů. V rámci této aktivity byly realizovány 2 třídenní studijní cesty, a to do Horního Rakouska a Štýrska, kde nám naši zahraničních partneři představili své organizace (pakty zaměstnanosti) a jejich aktivity výsledky v rámci mezisektorového partnerství. Účastníci studijních cest se do ČR navraceli plni inspirace a elánu do nových aktivit, což dokládají rozhovory s účastníky v publikaci "Rakousko - dobrá praxe za humny".

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Zaměstnavatele Územně samosprávné celky Neziskové organizace Sociální partneři