Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt reaguje na sérii projektů spolufinancovaných z EU zaměřených na zvyšování kvality a efektivity veřejné správy realizovaných zaměstnanci SFŽP.

Obsahem projektu bylo 5 klíčových aktivit: 1. Mezinárodní poznatky a porovnání institucí majících stejné nebo obdobné zaměření jako SFŽP,2. Analýza sektorových strategií,3. Koncepce a strategie SFŽP v péči o životní prostředí k horizontu roku 2020,4. Tvorba strategie-programově projektové zapracování variant, v rozsahu komplexní strategie SFŽP,5. Nastavení systému sledování naplňování strategií v návaznosti na celý systém kontroly SFŽP.

Základní kroky realizace projektu:

1) Sestavení projektového týmu dle řešené problematiky

2) Sestavení odborných pracovních skupin (z řad odborníků na danou problematiku)

3) Sestavení struktury konečných dokumentů (dílčích strategií)

4) Realizace analýz a mezinárodních srovnání

5) Sestavení pracovních verzí strategií

6) Zajištění oponentury strategií

7) Finalizace strategií

8) Nastavení systému aktualizace strategií

9) Nastavení systému sledování naplňování strategií

Zásadní pro realizaci projektu je primárně jeho vazba na v současné době zpracovávanou interní strategii SFŽP, které má dát rámec dalšímu směřování SFŽP.

Tento projekt je klíčový pro potřeby udržitelnosti ostatní činností realizovaných SFŽP, proto lze očekávat vysokou míru udržitelnosti i pro potřeby projektu samotného.

V průběhu realizace projektu dojde k vytvoření minimálně 5 inovativních dokumentů a počet proškolených osob bude odpovídat počtu cca 40 zaměstnancům SFŽP ČR.

Na realizaci projektu se bude podílet realizační tým ve spolupráci s odborníky na danou problematiku.

Hlavním cílem projektu je nastavení dalšího směru rozvoje SFŽP prostřednictvím provedení analýz jednotlivých oblastí a následné tvorbě strategií, včetně nastavení systému monitoringu strategií a jejich naplňování. Hlavním cílem projektu bylo nastavení dalšího směru rozvoje SFŽP prostřednictvím provedení analýz jednotlivých oblastí a následné tvorbě strategií, včetně nastavení systému monitoringu strategií a jejich naplňování. Dílčí cíle projektu: - optimalizace činností realizovaných SFŽP vč. krajských pracovišť a jejich efektivní zacílení na identifikované oblasti životního prostředí, - nastavení jednotného systému pro potřeby tvorby strategických dokumentů, zvýšení kvality poskytovaných služeb, - posílení rozvojových činností a zkvalitnění a zefektivnění řízení rozvoje organizace. Vrcholové cíle projektu: - jasné stanovení dalšího rozvoje SFŽP vč. krajských pracovišť, - vymezení strategie pro horizont 2020 a odhad vývoje pro další desetiletí jako základní předpoklad zvýšení kvality výstupů organizace, - příprava na včasné reakce při potenciálních změnách okolního prostředí SFŽP (organizace a legislativa státní správy) i vnitřním (personální kapacita, rozvoj lidských zdrojů, vynucené reorganizace, restriktivní opatření apod.), - úzká provázanost odborných procesů na ekonomiku péče o životní prostředí i v období nedostatku finančních zdrojů, - vymezení rozvojového potenciálu a motivační vize organizace do budoucna.
V červnu 2011 bylo vydáno Rozhodnutí o poskytnutí dotace a započala realizace projektu. Na základě dohody vedení SFŽP ČR z MŽP došlo v průběhu roku 2011 ke změně cíle a formy orientované na více koncepčních směrů (v souladu s probíhajícími jednáními EU) pro více dodavatelů. Struktura a obsahové zaměření klíčových aktivit zůstalo zachováno. Výsledkem této změny bylo 5 klíčových aktivit. Jednalo se o následujících 5 klíčových aktivit: 1. Klíčová aktivita č. 03 - Mezinárodní poznatky a porovnání institucí majících stejné nebo obdobné zaměření jako SFŽP, 2. Klíčová aktivita č. 04 - Analýza sektorových strategií, 3. Klíčová aktivita č. 05 - Koncepce a strategie SFŽP v péči o životní prostředí k horizontu roku 2020, 4. Klíčová aktivita č. 06 - Tvorba strategie-programově projektové zapracování variant, v rozsahu komplexní strategie SFŽP, 5. Klíčová aktivita č. 07 - Nastavení systému sledování naplňování strategií v návaznosti na celý systém kontroly SFŽP. Výše uvedené změny ve vnímání obsahu projektu byly v únoru 2012 předloženy ke schválení OSF v rámci žádosti o podstatnou změnu projektu, která byla ze strany OSF schválena také v únoru 2012. Po schválení podstatné změny projektu proběhlo pět nadlimitních výběrových řízení pro zabezpečení výstupů všech klíčových aktivit č. 03, 04, 05, 06, 07. Proběhlo hodnocení doručených nabídek a byl vybrán dodavatel v případě klíčových aktivit č. 03, 04, 06, 07. Do konce roku byly připraveny a uzavřeny smlouvy s vítěznými uchazeči pro klíčové aktivity č. 03, 04, 06, 07. V průběhu roku 2013 probíhaly práce dodavatelů na klíčových aktivitách č. 03, 04, 06 a 07 a výstupy z dokumentace byly podrobeny vysoce náročné oponentní proceduře a připomínkování ze strany realizačního týmu. Výběrové řízení na klíčovou aktivitu č. 05 bylo zrušeno s tím, že zpracování zabezpečí SFŽP svými personálními kapacitami, tj. realizačním týmem projektu. V lednu 2014 byly ukončeny a dodavatelem předány výstupy z klíčových aktivit: 1. č. 03 - Mezinárodní poznatky a porovnání institucí majících stejné nebo obdobné zaměření jako SFŽP, 2. č. 04 - Analýza sektorových strategií, 3. č. 06 Tvorba strategie-programově projektové zapracování variant, v rozsahu komplexní strategie SFŽP, 4. č. 07 Nastavení systému sledování naplňování strategií v návaznosti na celý systém kontroly SFŽP. V rámci každé klíčové aktivitě dodavatel proškolil poradu vedení s obsahem výstupů. Realizační tým průběžně pracoval na předmětu klíčové aktivity č. 05 - Koncepce a strategie SFŽP v péči o životní prostředí k horizontu roku 2020. V lednu 2014 byla podána žádost o podstatnou změnu projektu, v které bylo požádáno o prodloužení realizace projektu do 30. 6. 2014. Této žádosti bylo ze strany OSF vyhověno. V průběhu roku 2015 až do ukončení realizace projektu pracoval realizační tým na výstupu klíčové aktivity č. 5. Tento závěrečný výstup byl předán vedení SFŽP dne 30. 6. 2015.
V rámci projektu bylo vytvořeno 5 inovativních produktů: 1. Mezinárodní poznatky a porovnání institucí majících stejné nebo obdobné zaměření jako SFŽP, 2. Analýza sektorových strategií, 3. Koncepce a strategie SFŽP v péči o životní prostředí k horizontu roku 2020, 4. Tvorba strategie - programově projektové zapracování variant strategie, v rozsahu komplexní strategie SFŽP, 5. Nastavení systému sledování naplňování strategií v návaznosti na celý systém kontroly SFŽP.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu tvoří zaměstnanci SFŽP včetně zaměstnanců krajských pracovišť. Pro potřeby realizace klíčových aktivit je cílová skupina rozdělena na tyto dílčí části: 1. SFŽP ČR - jeho cílem je rozvíjet organizaci jako takovou, optimalizovat veškeré procesy, potřeby a plánovaná opatření, 2. vedoucí pracovníci SFŽP - jejich cílem je získat efektivní nástroje rozvoje pro potřeby řízení procesů a sledování výkonnosti a účinnosti realizovaných opatření, 3. zaměstnanci SFŽP ČR - jejich cílem je minimalizace administrativní zátěže a jasné vymezení kompetencí a odpovědností.