Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt „Na správnou cestu!“ je zaměřený na rozvoj a praktické používání inovativních způsobů práce s mladistvými pachateli trestné činnosti, zahrnující rovněž spolupráci s oběťmi trestných činů.

Ve vybraných městech ČR jsme v rámci projektu podpořili rozvoj a činnost týmů pro mládež a nabídli dva nové programy práce s mladistvými pachateli. Prvním programem je program restorativní justice s názvem „Rodinné skupinové konference“, který do řešení následků trestné činnosti zapojuje oběť i zástupce dotčené komunity. Druhým programem je program s názvem „Proti násilí“, který cíleně působí na mladistvé pachatele násilné trestné činnosti s cílem změnit jejich chování a snížit pravděpodobnost opakování kriminality.

 

Cílem projektu "Na správnou cestu!" je podpořit mladistvé pachatele trestných činů v úsilí o změnu chování a rizikových životních strategií ústících v jejich kriminální jednání, předejít dalšímu opakování trestné činnosti a usnadnit jejich bezproblémové začlenění do společnosti. Cílem je rovněž rozvoj programů pro mladistvé pachatele. Projekt proto zavádí programy motivace, sociální rehabilitace a prevence kriminality, které vycházejí z dosavadních praktických zkušeností PMS a ze zahraničních poznatků, obsahují principy restorativní (obnovující) justice a aplikují "Zákon o soudnictví ve věcech mládeže". Projekt rovněž inovuje spolupráci odborných institucí při řešení kriminality mládeže.
---
Projekt "Na správnou cestu!" byl realizován od 1. 6. 2012 do 30. 11. 2015. V soudních okresech Plzeň-město, Brno-venkov, Opava a Náchod působili čtyři koordinátoři týmů pro mládež. Věnovali se rozvoji týmů pro mládež, jejich organizaci, mapování stavu kriminality mládeže a jejích možných příčin. Koordinovali tým odborníků zaměřujících se na práci s mladistvými pachateli a dětmi ohroženými trestnou činností. V roce 2015 jsme zrealizovali třídenní Kurz "Vedení a rozvoj týmu pro mládež", který byl určen specialistům na mládež z řad pracovníků PMS a zaměstnancům dalších orgánů veřejné správy, kteří mají v kompetenci vedení týmů pro mládež. V prvních měsících realizace projektu začaly pracovat dva týmy odborníků na vývoji metodik nových programů pro mladistvé. Prvním programem je program restorativní justice s názvem „Rodinné skupinové konference“, který nabízí možnost obětem trestné činnosti v případě zájmu účastnit se projednávání následků spáchaného provinění. Po vytvoření metodiky programu restorativní justice Rodinné skupinové konference se nepodařilo vybrat dodavatele programu, proto v letních měsících roku 2014 byli v rámci další aktivity projektu (Kurz "Realizace rodinných skupinových konferencí")proškoleni zkušení specialisté z řad pracovníků PMS. Ti působili jako facilitátoři rodinných skupinových konferencí, kterých se zúčastnilo celkem 50 mladých pachatelů. Druhým programem je program s názvem „Proti násilí“, který cíleně působí na mladistvé pachatele násilné trestné činnosti s cílem změnit jejich chování a snížit pravděpodobnost opakování kriminality. Po vytvoření metodiky programu Proti násilí a veřejné soutěži na dodavatele programu byla zahájena realizace prvních běhů programu v Brně a následně v Ostravě. V Brně program zajišťovala Občanská poradna Brno - od února 2014 do července 2015 se v Brně uskutečnily 3 běhy programu. V Ostravě program zajišťovala Slezská diakonie - od května 2014 do července 2015 se konaly dva běhy programu. Celkem bylo do programu zařazeno 33 násilných pachatelů.
Koordinátorům týmů pro mládež se podařilo v regionech zrealizovat řadu konkrétních opatření (preventivní aktivity, odborné semináře, rozšíření či lepší zacílení soc. služeb apod.). Výstupem jejich aktivity byl také Metodický a procesní manuál týmů pro mládež - praktická příručka koordinátora. V oblasti vedení a rozvoje týmu pro mládež bylo proškoleno celkem 26 osob, výstupem aktivity je i školicí manuál tohoto kurzu. V oblasti zavedení restorativního programu Rodinné skupinové konference bylo proškoleno 31 osob. Konferencí se zúčastnilo celkem 50 mladých pachatelů. Byla vytvořena metodika programu Rodinné skupinové konference a Školicí manuál kurzu pro facilitátory. Do programu Proti násilí bylo zařazeno v Brně a Ostravě celkem 33 mladistvých násilných pachatelů. Výstupem aktivity je také metodika tohoto programu.
Není

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

mladiství pachatelé trestných činů orgány veřejné správy