Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Realizace projektu má za cíl v Jihočeském kraji snížit stupeň hrozby sociálního vyloučení z trhu práce u cílové skupiny, kterou tvoří uchazeči o zaměstnání a další osoby se zdravotním postižením, které mají zájem pracovat a nalézt zaměstnání, ale zároveň se nejedná o uchazeče o zaměstnání ve smyslu zákona o zaměstnanosti, z řad osob s mentálním a kombinovaným postižením. Pro cílovou skupinu je charakteristická nízká úroveň kvalifikace a mnohdy absence jakékoliv pracovní zkušenosti, proto jsou její šance na nalezení pracovního uplatnění malé. U zaměstnavatelů navíc stále převládají předsudky a ostych před touto skupinou uchazečů o zaměstnání. Tyto osoby jsou proto jednoznačně sociálním vyloučením z trhu práce ohroženy. Realizátor má rozsáhlé zkušenosti s touto cílovou skupinou a v minulosti s dobrými výsledky realizoval řadu projektů zaměřených na pomoc lidem z této cílové skupiny.

Projektu by se mělo zúčastnit minimálně 30 osob z z cílové skupiny. Projekt bude probíhat ve 2 obdobných cyklech. V rámci projektu účastník na počátku cyklu nejprve absolvuje pracovně-bilanční diagnostiku, na jejímž základě jsou analyzovány jeho schopnosti a pracovní potenciál. Z jejích výsledků vychází výběr vzdělávacích aktivit či rekvalifikace a případné umístění na pracovní místo. S ohledem na individuální potřeby účastníků vzniká v rámci propojených aktivit projektu ucelený systém vzdělávání zaměřený na rozvoj komunikačních a sociálních dovedností (komunikace a další měkké dovednosti, IKT apod.), který doplňuje motivační kurz a možnost absolvování akreditovaného rekvalifikačního programu. Realizátor vytvoří a bude udržovat pracovní místa v rámci dvou pracovišť, konkrétně již vzniklého obchodu s kavárnou v Písku a nově vytvořeného obchodu s dárkovými předměty ve Strakonicích (celkem 14 míst). Dalším účastníkům, kteří nebudou zaměstnáni přímo u žadatele, bude v rámci projektu zprostředkováno prostřednictvím agentury práce zaměstnání u spolupracujících subjektů (pražírna kávy s prodejnou, obecní úřad) s předpokladem vzniku minimálně dalších 12 míst. V rámci projektu je a po celou dobu bude účastníkům projektu poskytována individuální podpora a také pomoc při vyhledávání zaměstnání.

Hlavním cílem projektu je snížení intenzity hrozby soc. vyloučení z trhu práce u osob s mentálním či kombinovaným postižením v Jihočeském kraji. Jde o zvýšení jejich šancí na uplatnění na volném i chráněném trhu práce na základě získání či prohloubení potřebných dovedností, osvojení si nezbytných pracovních návyků i zvýšení motivace k práci, dosažení rekvalifikace a dále zejména možností nabytí mnohdy první placené pracovní zkušenosti jednak na tréninkových pracovištích žadatele (obchody v Písku a Strakonicích) a dále na nově vzniklých pracovních místech u spolupracujících subjektů, resp. dalších zaměstnavatelů. Cílem projektu je také navázat na zkušenosti a dobré výsledky z obdobných projektů realizovaných zejména na území hl. m. Prahy a přenést je do dalšího kraje ČR.
nejsou
není

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou projektu jsou uchazeči o zaměstnání z řad osob se zdravotním postižením a další osoby se zdravotním postižením, které mají zájem pracovat a nalézt zaměstnání, ale zároveň se nejedná o uchazeče o zaměstnání ve smyslu zákona o zaměstnanosti, které mají bydliště nebo se převážně zdržují na území Jihočeského kraje. Projekt se zaměřuje na osoby s mentálním či kombinovaným (mentální v kombinaci s tělesným nebo smyslovým) postižením, tedy převážně na osoby s těžším stupněm zdravotního postižení. Pro tyto osoby je charakteristická nízká úroveň vzdělání i kvalifikace, malá pracovní flexibilita a absence pracovních zkušeností. Bez odborné pomoci tito lidé těžce nalézají uplatnění na otevřeném i chráněném trhu práce a patří mezi dlouhodobě neúspěšné uchazeče o zaměstnání. Projekt těmto osobám srozumitelnou formou poskytne základní nezbytné informace o trhu práce, zajistí osvojení si, rozvoj a trénink měkkých a dalších dovedností, schopností a znalostí dle individuálních potřeb nutných pro úspěšné umístění na trh práce. Projekt také nabídne osobám z CS mnohdy první pracovní zkušenosti na vytvořených pracovních místech. Zároveň zvýší motivaci a sebedůvěru účastníků a zlepší jejich kvalitu života. Při práci s CS je nutná zvýšená péče a důraz na individuální přístup vzhledem k rozdílné míře postižení.