Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Účelem projektu je doplnit stávající systém rezidentních a ambulantních služeb následné péče Magdaléna o aktivity cíleně zaměřené na poskytnutí komplexní podpory sociálně nejhůře postavených klientů s anamnézou závislosti na NL při začleňování se a udržení se na TP.

Cílová skupina tohoto projektu je specifická svou nejobtížnější sociální situací s kombinovanými a kumulovanými handicapy. Cílová skupina bude do projektu vybírána ze stávajících klientů programů následné péče Magdaléna. Velikost CS bude min. 50 osob.

Hlavním cílem projektu je podpora integrace CS osob s anamnézou závislosti na návykových látkách po resocializaci na trh práce. Cíle bude dosaženo prostřednictvím kombinace všech KA nejpozději do konce realizace projektu. V rámci projektu budeme realizovat 5 KA. Jednotlivé KA na sebe navazují, vzájemně se doplňují a mohou se i překrývat:

1. Pracovní diagnostika

2. Odborné sociální poradenství

3. Rekvalifikace

4. Zprostředkování zaměstnání

5. Projektové a procesní řízení

V důsledku komplexu projektových aktivit zejména pracovní diagnostiky a zprostředkování - klienti CS naleznou zaměstnání odpovídající svým možnostem a udrží se v něm min. po dobu tří měsíců (min. 80 % CS, tj. 40 klientů)

Drogy a závislost na nich je celospolečenské téma a očekávané pozitivní dopady tohoto projektu budou mít vliv nejen na klienta ale také na rodinu i širokou veřejnost. Ekonomické výstupy úspěšné reintegrace klientů mnohonásobně vracejí celospolečenské náklady s léčbou spojené. Vzhledem k tomu, že závěrečná fáze integrace klienta do společnosti je spojena s vysokým rizikem relapsu a zmaření předchozího úsilí a vložených prostředků je tento projekt klíčový. Vědecké poznatky dokládají, že závislosti lze řešit pouze komplexními, dlouhodobými, promyšlenými a strukturovanými programy, které na sebe navzájem navazují a které se doplňují. V tomto duchu je připraven předkládaný projekt.

Hlavním cílem projektu je podpora integrace cílové skupiny osob s anamnézou závislosti na návykových látkách po resocializaci (50 podpořených osob) na trh práce. Cíle bude dosaženo za pomoci následujících klíčových aktivit: - Pracovní diagnostika - Odborné sociální poradenství - Rekvalifikace - Zprostředkování zaměstnání Cíle bude dosaženo nejpozději do konce realizace projektu, tj. srpen 2013.
Projekt nemá partnery.
Projekt bude realizován ve Středočeském kraji v Mníšku pod Brdy. Realizace projektu bude mít dopad na cílovou skupinu z výše zmíněných regionů. Projekt byl zahájen v září 2011 a jeho realizace bude ukončena v srpnu 2013. Projekt je koncipován na 24 měsíců.
Magdaléna, o.p.s. je úzce seznámena s potřebami klientů závislých na návykových látkách opouštějících léčebná zařízení. Potřeby klientů byly identifikovány během dlouhodobé přímé práci s CS. Zdrojem identifikace potřeb CS je také sekundární analýza dat. Hlavní identifikované potřeby CS jsou: • Dočasná, ale kontinuální psychosociální podpora • Postupný přechod z léčby do běžného života • Pomoc s orientací na TP • Získání kvalifikace pro uplatnění se na TP • Získání zaměstnání a osvojení pracovních návyků Všechny klíčové aktivity projektu adresují výše artikulované potřeby CS a projektová strategie maximalizuje dopady intervence na klienta při jeho snaze začlenit se na TP. Klienti CS se budou účastnit všech klíčových aktivit. Konkrétní dopady projektu na CS budou min. následující: • Psycho-sociální stabilizace jedince • Lepší orientace sebe sama, porozumění svých silných a slabých stránek v kontextu pracovního uplatnění • Získání a posílení sociálních dovedností • Posílení orientace klientů na TP (pracovní pohovor, CV, finanční management atd.) • Zvýšení a/nebo rozšíření kvalifikace klientů • Získání zaměstnání a podpora při udržení zaměstnání Tyto dopady na klientův život přispějí k jeho efektivní dlouhodobé integraci na TP a do společnosti. Projekt zlepší a zefektivní strategie léčby závislostí a tím zvýší kvalitu života nejohroženějších klientů. CS bude aktivně zapojena do procesu rozvoje a vývoje nových strategií a metod zejména pomocí rozhovorů, dotazníků, zpětné vazby a skupinových diskuzí.
Mezinárodní spolupráce není v projektu plánována.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinou jsou osoby s anamnézou závislosti na návykových látkách, které absolvovaly léčbu závislosti (TK, PL) a nachází se v programu Následné péče Magdaléna. Jde o sociálně nejohroženější osoby ve věku od 18 let, u nichž se kumulují bio-psycho-sociální problémy. Cílovou skupinu tvoří osoby, které i přes absolvování následné péče vykazují závažné známky nedostatečného potenciálu pro vstup na trh práce. Bez cílené podpory zaměřené na získání zaměstnání existuje riziko neuspění na trhu práce. Klienti budou do projektu vybírání na základě následujících kritérií: - Ukončená léčba v TK či jiném léčebném zařízení - Abstinence na návykových látkách - Motivace k zaměstnání - Neuspokojivý zdravotní stav, psycho-somatické potíže - Zadluženost - Základní nebo nedokončené vzdělání - Žádná nebo minimální pracovní praxe - Záznam v rejstříku trestů - Nemotivující a nekohezní podpůrné zázemí - Osoby před vstupem do projektu nezaměstnané - Osoby nežjící v hl. m. Praha