Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Projekt má ambice zlepšit situaci v Ústeckém kraji na trhu práce a postavení osob s nižší kvalifikací ve venkovských zemědělských oblastech a to prostřednictvím výměny zkušeností se zahraničním partnerem a zavedením procesních inovací v přípravě vzdělávacích programů se zahraniční do místní praxe. Ústecký kraj je region s dlouhodobě nejvyšší mírou nezaměstnaností v České republice. Problém je nejen v nižším počtu volných pracovních míst v zemědělství, ale rovněž ve zvyšujících se požadavcích zaměstnavatelů na své zaměstnance i v zemědělském sektoru. Dopad projektu bude především v okresech Litoměřice  a Louny. Tyto zemědělské oblasti se vyznačují velkou závislostí místního hospodářství na zemědělství. Projektový tým má za cíl najít prostřednictvím zahraničního partnera takové příklady dobrých praxí, které by byly vhodné i pro lokální podmínky Ústeckého kraje. Do procesu změn bude nezbytné naplno zapojit vzdělávací instituce a odporové organizace firem, které spolu s úřady práce mají zřetelný zájem něco s neuspokojivým stavem dělat. Na základě poznatků ze stáže u zahraničního partnera bude vytvořen nový vzdělávací program, po jeho pilotním ověření budou  vytvořeny 4 nové vzdělávací moduly, které budou reagovat na potřeby a požadavky na zaměstnance v oblasti zemědělské živočišné a rostlinné výroby zaměřené na Závazné standardy zemědělské praxe, Moderní trendy v zemědělství - rostlinná a živočišná výroba, Diverzifikace zemědělských činností a příjmů.

Hlavním cílem projektu je zlepšení situace na trhu práce uchazečů o zaměstnání zejména z obtížně dostupných oblastí Ústeckého kraje (venkovské zemědělské oblasti Lounska a Litoměřicka), které jsou vzdáleny od hlavních center trhu práce a vzdělání a to prostřednictvím výměny zkušeností se zahraničními partnery se zavedením procesních inovací ze zahraničí do místní praxe v ČR. Specifické cíle: a)Vytvořit mezinárodní partnerství k výměně "dobrých praxí" při tvorbě vzdělávacího programu pro správnou zemědělskou praxi b)Uskutečnit cyklus krátkodobých zahraničních stáží k přenosu osvědčených postupů c)Vytvořit živé webové stránky projektu a virtuální tematickou síť d)Vytvořit a ověřit nový modulový vzdělávací program správné zemědělské praxe e)Diseminovat výsledky a výstupy.
Monte Desenvolvimento Alentejo Central A. C. E. Evropský institut pro rozvoj lidských zdrojů
V rámci projektu proběhnou tři pětidenní cesty do Portugalska. Zahraniční partner předá primární skupině nové zkušenosti v oblasti vzdělávacích programů pro uchazeče a zaměstnání. Budou vytvořeny tři skupiny po šesti účastnících. Výstupem ze studijních cest budou zprávy ze služebních cest, které budou podkladem pro vzdělávací program. Na základě získaných zahraničních zkušeností bude vytvořen nový modulový vzdělávací program, který bude využívat distanční formy studia B-learningu. Nově vytvořený modulový vzdělávací program bude následně pilotně ověřen. Pilotní ověření proběhne ve dvou pilotních oblastech a to v Litoměřicích a v Lounech. V rámci modulového vzdělávacího programu budou vytvořeny 4 nové vzdělávací moduly, které budou reagovat na potřeby a požadavky na zaměstnance v oblasti zemědělství. Po pilotním ověření proběhnou v Ústeckém kraji 4 diseminační workshopy, kde bude představen nový modulový vzdělávací program. V rámci projektu bude také vytvořen webový portál o zaměstnanosti v zemědělských oblastech. Aplikace bude obsahovat obecné informace o projektu, popis projektových aktivit a jejich výstupy.
Výsledkem projektu budou diseminační workshopy, spolupráce klíčových aktérů na trhu práce a v oblasti rozvoje vzdělávacích a rekvalifikačních aktivit, webová aplikace, sociální síť a nový modulový vzdělávací program.
V projektových aktivitách zaměřených na projektovou spolupráci bude spolupracovat partner z Portugalska Monte Desenvolvimento Alentejo Central A. C. E. Partner se bude podílet na organizaci 3 studijních stáží do Portugalska pro zástupce primární skupiny. Partner se aktivně zúčastní závěrečné mezinárodní konference, kde odbornou veřejnost seznámí s řešením dané problematiky na portugalském trhu práce a s přípravou inovačních vzdělávacích programů v oblasti zemědělství. Partner se bude také podílet na vytvoření efektivního, kooperujícího mezinárodního partnerství za účelem řešení postavení cílové skupiny uchazečů o zaměstnání a bude hrát důležitou roli při tvorbě nového modulového vzdělávacího programu.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Do projektu bude zapojena primární cílová skupina a sekundární cílová skupina. Primární cílovou skupinu tvoří Hospodářské agrární komory, Úřad práce ČR a Výzkumné a vzdělávací instituce. Sekundární skupinu tvoří Uchazeči o zaměstnání.