Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Při přebírání a směrnic a zákonů z EU vzniká velká administrativní zátěž pro pracovníky MPO. Důvodem je, že legislativa ČR není 1:1 vůči legislativě EU a je nutné nové směrnice rozdělovat a zasazovat do stávající legislativy v ČR. Tato administrativní zátěž je již v jiných zemích EU odstraňována pomocí nových metodik.

Cílem projektu je vytvoření systému hodnocení administrativní zátěže při dodatečném rozšiřování obsahu směrnic při jejich implementaci do národního práva. Dílčími cíli projektu je analyzovat současný stav a rozsah dodatečného rozšiřování směrnic, kvantifikace administrativní zátěže vyplývající z dodatečného rozšiřování směrnic, vytvoření metodiky k zamezení a snížení této administrativní zátěže a její následná implementace.

Projekt má úzkou vazbu na Usnesení vlády č. 757/2007 "Efektivní veřejná správa a přátelské veřejné služby - Strategie realizace Smart Administration v období 2007 - 2015" a hexagon veřejné správy a má pozitivní dopad na většinu vrcholů hexagonu veřejné správy.

Projekt naplňuje jak globální cíl, tak i specifický cíl "Provést analýzu stávající regulace s cílem identifikovat a odstranit nadbytečnou regulaci" Výzvy 59 v rámci Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost. Projekt bude mít vliv na Ministerstvo průmyslu a obchodu a další nejvyšší orgány státní správy jako celek s odvozenými efekty na celé podnikatelské prostředí ČR. Přínosem pro podnikatelské subjekty v ČR bude nižší míra administrativní zátěže vyplývající z dodatečného rozšiřování obsahu směrnic při jejich implementaci do národního práva. Jedná se o inovativní nástroj regulatorní reformy, který bude mít dlouhodobý vliv na interpretaci administrativní zátěže nejen zaměstnanců MPO, ale sekundárně i podnikatelů v ČR.

Cílem projektu je vytvoření systému hodnocení administrativní zátěže při dodatečném rozšiřování obsahu směrnic při jejich implementaci do národního práva. Dílčími cíli projektu je analyzovat současný stav a rozsah dodatečného rozšiřování směrnic, kvantifikace administrativní zátěže vyplývající z dodatečného rozšiřování směrnic, vytvoření metodiky k zamezení a snížení této administrativní zátěže a její následná implementace. Projekt naplňuje jak globální cíl, tak i specifický cíl "Provést analýzu stávající regulace s cílem identifikovat a odstranit nadbytečnou regulaci" Výzvy 59 v rámci Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost.
-
Projekt je členěn do sedmi klíčových aktivit: - Řízení projektu a administrativní vedení projektu, - Analýza současného stavu, Stanovení cílového stavu, - Kvantifikace administrativní zátěže, - Návrh metodiky pro snížení administrativní zátěže, - Pilotní projekt, - Implementace vytvořené metodiky.
Projekt bude mít vliv na Ministerstvo průmyslu a obchodu a další nejvyšší orgány státní správy jako celek s odvozenými efekty na celé podnikatelské prostředí ČR. Přínosem pro podnikatelské subjekty v ČR bude nižší míra administrativní zátěže vyplývající z dodatečného rozšiřování obsahu směrnic při jejich implementaci do národního práva. Jedná se o inovativní nástroj regulatorní reformy, který bude mít dlouhodobý vliv na interpretaci administrativní zátěže nejen zaměstnanců MPO, ale sekundárně i podnikatelů v ČR. Vypracovaná Analýza bude mít významný vliv i na podnikatelské subjekty v ČR. Projekt představuje moderní metodu snižování administrativní zátěže, zvyšování kvality a transparentnosti veřejné správy.
-

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Cílovou skupinu předloženého projektu budou představovat pracovníci resortu Ministerstva průmyslu a obchodu, zejména jeho 15 zaměstnanců Odboru podnikatelského prostředí vybraných na základě jejich pracovního zařazení a profesních potřeb. Konkrétně se jedná o následující cílovou skupinu: Správní úřady, organizační složky státu, zaměstnanci těchto úřadů a organizace a organizační složky zřizované/řízené těmito úřady a jejich zaměstnanci.