V rámci kurzu STANDARDIZACE bude cíl. skupina seznámena s tvorbou zásad standardizační politiky, s tvorbou čes.obranných standard a se standardizací v NATO. V ČR zajišťuje zabezpečení procesu přistupování ke standardizačním dohodám NATO a jejich zavedení do právního řádu ČR, do ČOS, interních normativních aktů, metodik, směrnic a pomůcek vydávaných MO a jinými orgány stát.správy Úř OSK SOJ , odbor OOS. S tím je spojena příprava potřebných národních stanovisek včetně analýz a doprovodných zpráv k jednotlivým standardizačním dohodám NATO (STANAG) a spojeneckým publikacím (AP), řízení správy standardizačních dohod, jejich překladů a používání společné vojenské terminologie a její sladění s terminologií užívanou v člen.státech NATO.V případě, že analýza požadavků prokáže, že požadovaná problematika není obsazena v mezinár. standardech, práv. předpisech ČR nebo čes.tech.normách, je vytvořen ČOS. OOS zajišťuje proces tvorby a přijetí ČOS, spolupracuje s přísl.orgány NATO pověřenými řízením standardizace.Na základě uzavřené dohody probíhá spolupráce s Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a stát. zkušebnictví, který odpovídá za oblast tech.normalizace, za tvorbu ČSN a jejich harmonizaci s normami EU. Kurz bude probíhat čtyři měsíce + jeden měsíc na přezkoušení a evaluaci. Ke klíčové aktivitě se vztahují náklady na odb.lektory, prostory pro školení, přezkoušení, certifikát , ubytování, cestovné a stravné cíl.skupiny, výuk.sborníky, odb.publikace, DVD, tlum. a překlady, vyhodnocující odb.studie. Výstupem této aktivity je komplexní proškolení cíl. skupiny v oblasti obranné standardizační politiky a jejích hlav. úkolů, kterými je tvorba zásad standardizační politiky, koordinace činnosti ve standardizačním procesu, zabezpečovaní přistupování ČR ke standardizačním dohodám NATO, součinnost s národními orgány pro techechnickou normalizaci, tvorba obranných standardů ČR, evidence a distribuce standardizačních dokumentů a správa jednotné terminologie.
V rámci kurzu JAKOST bude cíl.skupina seznámena se systémem státního ověřování jakosti a s požadavky na výrobce a dodavatele, které mají vliv na konkurenceschopnost českých podniků na tuz. a zahr.trhu. Dozví se o tech.normách ČR, které řeší systémy managementu kvality (zákl.principy,slovník,směrnice pro plány kvality), systémy managementu jakosti (požadavky,směrnice pro management jakosti projektu a konfigurace, pro zlepšování výkonnosti, pro auditování systému managementu jakosti a systému environmentálního managementu a zjišťování shody požadavků odběratele na jakost výrobku a služeb se skutečně dosaženou jakostí, dodržování metod a zásad systému managementu jakosti k zabezpečení jakosti výrobku a služeb u konkrétní veřejné zakázky.Seznámí se se zavedením systému managementu jakosti a se schopností dodavatele zajistit požadovanou jakost výrobků a služeb. Jakost je hl.kritériem odběratele při výběru produktu a dodavatele. Touto oblastí se především zabývá OSSOJ Úř OSK SOJ, který plní nezastupitelnou roli při ověřování jakosti produktů určených k zajištění obrany státu, dodávaných do resortu MO a ostatních stát. orgánů ČR a do jiných států. Kurz bude probíhat čtyři měsíce + jeden měsíc na přezkoušení a evaluaci. Ke klíčové aktivitě se vztahují náklady na odb.lektory,prostory pro školení, přezkoušení, certifikát, ubytování, cestovné a stravné cíl.skupiny, výuk.sborníky, odb.publikace (například :Sborníky tech. norem ČSN : Systémy managementu (dále SM) kvality-zákl.principy a slovník, SM jakosti-požadavky, SM jakosti pro zlepšování výkonnosti, Směrnice pro auditování environmentálniho SM, SM jakosti projektu, SM jakosti-směrnice managementu konfigurace a SM pro plány kvality), DVD, tlumočení + překlady, vyhodnocující odb.studie. Výstupem této aktivity je komplexní informace o problematice jakosti a požadavcích na jakost produktů určených pro zabezpečení obranyschopnosti a bezpečnosti, včetně metodik jejího ověřování.
V rámci kurzu EKONOMICKÉ TRENDY BEZPEČNOSTNĚ OBRANNÉHO PRŮMYSLU bude cíl.skupina seznámena se stávajícími ekonomickými projekty a programy v obl. bezpeč. a obrann. průmyslu a jejich plánovaným rozvojem a záměry. Období recese urychlilo řadu procesů, které směřují k hlavnímu cíli, tj. zachování konkurenceschopnosti evropského průmyslu, podpory jeho udržitelnosti a k zajištění cílů, které si v této oblasti stanovila Evropská komise ve smyslu Lisabonské smlouvy a strategických cílů EU. Výstupem tohoto kurzu bude informovanost cíl.skupiny o různých formách podpory tohoto průmyslu, vztahující se zejména, ale nejen k MSP tak, aby bylo možno využít jejich schopností v níže uvedených oblastech. Jde o využití výzkumného a vědeckého potenciálu tak, aby se i menší státy avšak s vyspělým průmyslem a širokou výzkumnou základnou mohly více zapojit do: a) komunitárních programů jako je např. připravovaný 8.rámcový program - bezpečnost, b) programů, resp. projektů připravovaných Evropskou obrannou agenturou (EDA), c) programů NIAG (NATO) a ve spolupráci s uvedenými využívat i instituce jako je CZELO, CEBRE a jejich databází při přípravě a zapojení do evrop.projektů, d)aktivit ASD, jejímž je Asociace členem a účastnit se připravovaných projektových aktivit, e) využití struktury CEN a CENELEC v účasti přípravy demonstrativních projektů, které jsou nyní nastartovány Lisabonskou smlouvou.Současným trendem v EU je zapojování se do větších bezpečnostních a obranných programů, schopnost vytvářet klastry, a to národní i mezinárodní. Znalost teorie klastrů a nejlepší praxe současných mezinár. klastrů bude pro následující období zásadní. Kurz bude probíhat čtyři měsíce + jeden měsíc na přezkoušení a evaluaci. Ke klíčové aktivitě se vztahují náklady na odb.lektory, prostory pro školení, přezkoušení, certifikát , ubytování, cestovné a stravné cíl.skupiny, výukové sborníky, odb.publikace, DVD, tlumočení + překlady, vyhodnocující odb.studie.
V rámci kurzu NOVÁ LEGISLATIVA EU A BEZPEČNOSTNÍ A OBRANNÝ PRŮMYSL bude cíl.skupina seznámena s klíčovou problematikou, která je výsledkem dlouhodobé diskuse v EU a je zaměřena na odstraňování překážek volného pohybu zboží a služeb a současně zachování specifických schopností bezpečnostního a obranného průmyslu v jednotlivých zemích EU. Výstupem tohoto kurzu bude informovanost cíl.skupiny o základních pilířích legislativy (tzv. Obranný balíček - t.j. směrnice pro obchod vojenským materiálem a pro veřejné zakázky v obl. bezpeč. a obrann. průmyslu ) neboť v roce 2009 nastala pro členské státy EU povinnost jejich transpozice do národní legislativy. Spolu s těmito směrnicemi je to i směrnice o zboží dvojího určení ( pro účely vojenské i civilní). Tyto směrnice budou po svém přijetí do práv.řádu členů EU zásadně ovlivňovat nejen oblast výzkumu a vývoje, zahr.spolupráce, účasti v evropských projektech a veřejných zakázkách, ale i v průmyslu a obchodu s bezpeč. a obrann. materiálem. Nesprávná interpretace, neznalost jejich působnosti a využitelnosti podniků v ČR může mít zásadní vliv na jejich existenci. Naopak znalost této legislativy může významně pomoci v rozvoji jejich aktivit a integrace do širších evropských procesů. Jde tedy o zásadní instrument ovlivňující udržitelnost ekonomiky a podporující její růst. Asociace se dlouhodobě podílí na přípravě této evropské legislativy v rámci svého členství v ADS, má příslušnou znalost i vazby na instituce, které tuto legislativu tvořily a budou sledovat její naplňování. Současně se podílí na řadě studií, které vyhodnocují implementaci legislativy i z pohledu možných dopadů na ekonomiku průmyslu ČR. Kurz bude probíhat čtyři měsíce + jeden měsíc na přezkoušení a evaluaci. Ke klíčové aktivitě se vztahují náklady na odb.lektory,prostory pro školení, přezkoušení, certifikát, ubytování, cestovné a stravné cíl.skupiny, výukové sborníky, odb.publikace, DVD, tlumočení +překlady, vyhodnocující odb.studie.