Veřejný detail projektu

Informace o projektu

 

Projekt HELP 50+ je zaměřen na cílovou skupinu osob starších padesáti let, které jsou ohroženy sociálním vyloučením a jimž projekt intenzivně pomáhá udržet se na trhu práce. Tito lidé často kvůli handicapu, ať už zdravotnímu či věkovému, popř. kombinaci obou, ale i dalších, velmi obtížně nacházejí zaměstnání. Po mnoha neúspěšných pokusech najít práci jsou demotivováni, frustrováni svou situací a smiřují se s daným statem quo. Zejména osoby se zdravotním omezením mají většinou nízké příjmy, plynoucí z dávek blížících se životnímu minimu. Často nemají finanční prostředky ani na uhrazení provozu domácnosti, natož na kurzy či dopravu na pohovor k zaměstnavateli ve vzdálenějším místě, na větší množství telefonátů apod. Navíc jsou často sociálně odříznutí, sociální kontakty sami postupně eliminují. Padesátníci se po aktivní životní fázi ocitají v paradoxní situaci - nikdo je nepotřebuje. Projekt HELP 50+ aktivizuje tyto lidi, dává jim novou motivaci, rozvíjí jejich PC gramotnost a další dovednosti uplatnitelné na trhu práce, umožňuje rekvalifikaci, zprostředkovává práci, příp. inspiruje k podnikání. Konzultanti ve třech poradenských centrech poskytují individuální pracovní poradenství. Vybraní klienti mohou absolvovat pracovní nebo bilanční diagnostiku a konzultovat své pracovní problémy. Výsledek individuálního poradenství klienta nasměruje na segment pracovního trhu, který mu nabízí nejlepší uplatnění. Pravidelná klubová setkání účastníků projektu jsou prvním krůčkem k návratu do společnosti. Významnou aktivitou je i setkávání účastníků se zaměstnavateli a zprostředkování práce. Budou oslovováni zaměstnavatelé a prováděna osvětová činnost v souvislosti se zaměstnáním těchto cílových skupin. Projekt aktivně nabízí podnikům potenciální zaměstnance a informuje účastníky o možných výběrových řízeních, čímž z větší části eliminuje stres účastníků ze stálého odmítání.Záměrem projektu je umístit tyto osoby na nově vzniklá či stávající pracovní místa a podpořit jejich aktivitu na pracovním trhu.

Hlavním cílem projektu je pomoci cílové skupině najít adekvátní pracovní uplatnění. Dílčími cíli jsou: 1) aktivizace a motivace, posílení sebevědomí účastníků 2) sebepoznání a nalezení dovedností účastníků uplatnitelných na trhu práce, lepší porozumění trhu práce 3) posílení stávajících obecných dovedností pro trh práce a jejich rozvoj - komunikační a sociální dovednosti, PC dovednosti, podnikavost, schopnost týmové práce... 4) získání nových profesních dovedností - rekvalifikace a další odborné kurzy 5) nalezení vhodného zaměstnání, umístění na podpořená pracovní místa 6) posílení uplatnitelnosti účastníků na trhu práce
Ne
V rámci projektu budou zřízena tři konzultační a poradenská centra. Rozumí se tím kontaktní kanceláře sloužící účastníkům projektu či jejich zástupcům. Zde jim bude k dispozici po celou dobu projektu konzultant/ka, který/á bude poskytovat pracovní poradenství, ale také osobní asistenci v případech, kdy je nutné např. jednat s úřady, zaměstnavatelem či vyřešit složitou životní situaci. Vedle toho bude centrum organizovat nábor do projektu, všechny typy nabízených kurzů, pořádat klubová setkání a setkání se zaměstnavateli a burzy práce. Startem vzdělávacích aktivit bude motivační kurz a kurz orientace na trhu práce. Se všemi účastníky/icemi bude pracovat fundovaný lektor. Část věnovaná trhu práce bude zohledňovat nejaktuálnější trendy, informace, (včerně legislativy) a praktické rady. Kurz bude posilovat sebevědomí klientů i tím, že předem "natrénují" přijímací pohovor s personalistou. Pokračováním vzdělávacích aktivit budou akreditované PC kurzy. Probíhat budou ve speciálních PC učebnách s vhodným vybavením, pod vedením fundovaného lektora. Účastníci/ice projektu také mohou absolvovat rekvalifikační a další odborné kurzy. Účastníkům a účastnicím projektu nabídneme i možnost využití pracovní / bilanční diagnostiky. Výsledky diagnostiky mohou testovanému naznačit, jakým směrem zaměřit úsilí při začleňování se na trh práce. V případě zájmu účastníka lze protokol zasílat spolu s životopisem zaměstnavateli, čím se zřetelně zvyšují šance na přijetí účastníka. Zprostředkování práce/ umístění na pracovní místa bude aktivita probíhající po celou dobu trvání projektu. Pracovníci konzult. a porad. center budou aktivně spolupracovat se zaměstnavateli s cílem umístit účastníky projektu na nově vytvořená, eventuálně stávající pracovní místa.
Plánovanými výsledky projektu jsou: Počet nově vytvořených pracovních míst: 11 Počet podpořených osob: 51 Počet podpořených organizací: 1 Počet úspěšných absolventů kurzů: 158
Nerelevantní

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Účastníky/cemi projektu jsou fyzické osoby starší 50 let, sociálně vyloučené či sociálním vyloučením ohrožené v rámci oblasti I. Přímá intervence. Jedná se o osoby vyžadující zvýšenou péči při zprostřekování zaměstnání, ale jejich sociokulturní status jim umožňuje vstoupit do projektu zaměstnanosti bez nutnosti absolvovat programy sociální integrace. Jde o osoby, které jsou ohroženy sociálním vyloučením nejen z důvodu svého věku, ale i dalších skutečností (kumulace handicapů) jako je zejména nízké vzdělání, zdravotní postižení nebo omezení, odlišný sociokultuní původ, závislosti, dlouhodobá evidence uchazeče o zaměstnání (min. 6 měs.) apod.