Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Nová právní úprava pracovnělékařských služeb přináší zvýšené organizační a administrativní zatížení a nárůst celkových nákladů firem na zajištění pracovnělékařské péče, objevují se rozdílné postupy v aplikaci právní úpravy, problémy jsou avizovány i od poskytovatelů pracovnělékařských služeb.

 

Sociální partneři s celostátní působností - Asociace samostatných odborů (ASO) a Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) - přinášejí řešení těchto problémů vytvořením speciální bipartitní platformy, složené ze zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů, která se bude zabývat identifikací jednotlivých problémů a navrhne způsoby řešení k jejich odstranění, včetně konsenzuální dohody na změnách právní úpravy a přispěje tak ke sjednocení postupů v praxi a zkvalitnění legislativy. Dohodnuté návrhy na změny právní úpravy budou předloženy do pracovních týmů a orgánů Rady hospodářské a sociální dohody (RHSD), čímž bude podpořeno prosazení navržených změn.

Cílem projektu je s využitím platformy bipartitního dialogu zmapovat situaci v aplikaci právní úpravy pracovnělékařských služeb, definovat existující problémy a navrhnout způsoby jejich řešení, které by přispěly ke sjednocení postupů v praxi a odstranily nebo zmírnily negativní, zejména finanční a administrativní dopady stávající úpravy na zaměstnance a zaměstnavatele.
Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)
Na základě vstupních poznatků je tématika rozdělena do 3 specifických cílů: 1) problémy poskytovatelů pracovnělékařských služeb, 2) problémy preventivních prohlídek, 3) zdravotní způsobilost zaměstnance. V rámci jednotlivých aktivit je nejprve zmapována situace v aplikaci právní úpravy, identifikovány okruhy problémů a jsou hledány způsoby jejich řešení po linii zástupců zaměstnanců a zástupců zaměstnavatelů, na ně navážou společné workshopy organizované na bipartitním principu, jejichž výstupem budou návrhy na nelegislativní a legislativní řešení problémů, přičemž návrh legislativního řešení bude formou dohody sociálních partnerů zapracován do materiálu, který bude předložen k projednání do pracovních týmů a orgánů RHSD. Výstupy projektu a jednotlivé způsoby řešení problémů budou prezentovány na 14 kulatých stolech, které budou uspořádány v závěrečném období realizace projektu. Kulaté stoly budou probíhat v regionálních centrech. Zároveň budou veškeré materiály, včetně příkladů dobré praxe a příkladů postupů a použitelných formulářů, ke stažení na webových stránkách www.socialnidialog.cz, www.asocr.cz a www.spcr.cz.
Inovativním prvkem celého projektu je využití bipartitního dialogu k řešení problémů, který zaručí, že doporučení pro praxi a návrhy změn právních úprav vzešlé z předchozích diskuzí sociálních partnerů budou přijatelné jak z hlediska pozice zástupců zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů. Udržitelnost výstupů projektu je dána diseminací nelegislativních řešení (příklady dobré praxe, doporučení správného postupu), tak přípravou legislativních návrhů na změny právní úpravy, jejich projednání v pracovních týmech a orgánech RHSD, zařazení do legislativního procesu a přijetí změny právní úpravy. Vedlejším efektem projektu bude ukázka možnosti efektivnějšího řešení legislativních změn v praxi. Zapojení zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů do reformy systému pracovnělékařské péče má zásadní význam, neboť řešení nalezená v rámci sociálního dialogu bývají lépe přijímána společností a snáze proveditelná v praxi a také s sebou nesou nižší riziko konfliktu.Vytvoření bipartitní platformy pro zpracování návrhů legislativních změn, jejíž fungování bude nastaveno a ověřeno při realizaci projektu, bude ukázkou dobré praxe a motivací k řešení podobných situací stejnou cestou.
V projektu není plánována mezinárodní spolupráce.

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

Sociální partneři, jejich organizace a jejich zaměstnanci