Veřejný detail projektu

Informace o projektu

Cílem projektu je přenést do českého prostředí inovativní a dosud nevyužívaný přístup v oblasti personální diagnostiky a profesního a osobnostního růstu v podobě v zahraničí užívané metody appreciative inquiry (dále AI). Tato metoda přináší nový pohled na zavedené systémy v oblasti trhu práce. Aplikace přístupů metody AI podpoří širší a flexibilnější uplatnění zapojených osob na pracovním trhu. Důležitým aspektem těchto přístupů je,

že jsou postaveny na hledání a rozvíjení předností a talentů, a to jak v oblasti vrozených schopností, tak v oblasti získaných kompetencí (znalostí, dovedností a postojů). Reagujeme na skutečnost, že většina dosud užívaných postupů vychází primárně z hledání slabin a jejich následného odstraňování. Ze zahraničních výzkumů vyplývá, že mnohem efektivnější přístup je založen na cíleném rozvíjení silných stránek člověka. Takový přístup zatím bohužel v ČR chybí.

 

 

V rámci projektu vzniknou:

1.manuál dobré praxe metody appreciative inquiry

2.diagnostický test

3.metodická příručka postupů rozvíjejících přednosti a talenty osobnosti vycházející z metody AI

4.osnova kurzu postaveného na metodě AI

5.10x pilotní vyzkoušení průběhu kurzu s celkem min. 100 podpořenými účastníky z cílových skupin

6.15x informační seminář pro cílovou skupinu (podpořeno 200 osob)

7.4x článek (např. v HR management)

8.1x workshop za účasti zástupce zahraničního partnera pro české spolupracující organizace

9.2x tisková konference

10.1x informační web

Předat know-how získané od zahraničních partnerů projektu spolupracujícím českým organizacím a představitelům cílových skupin. Přenést do českého prostředí diagnostický nástroj umožňující identifikaci předností a talentů a vyzkoušet tento nástroj na pilotní skupině. Vytvořit a vyzkoušet za spolupráce se zahraničním partnerem na pilotní skupině metodické postupy, jež vycházejí z metody appreciative inquiry, zvyšující šance cílové skupiny na uplatnění na pracovním trhu.
1) Appreciating People (Velká Británie) 2) Kessels & Smit (Nizozemí) 3) Junák - svaz skautů a skautek ČR 4) Česká rada dětí a mládeže 5) Unie center
Projekt Přednost přednostem se dařilo realizovat dle stanoveného harmonogramu a v průběhu realizace nenastaly žádné významné problémy. Jednotlivé klíčové aktivity jsme se snažili realizovat tak, aby byly dobře provázané a vzájemně se podporující a největší prospěch z nich těžili podpoření klienti. To se nám také podařilo a velmi si ceníme příběhu každého jednotlivého klienta i naplnění stanovených indikátorů projektu. Všechny indikátory byly naplněny. Pilotních kurzů se účastnilo celkem 103 osob (cílová hodnota 100), informačních seminářů 206 osob (cílová hodnota 200) a workshopů se zahraničním partnerem přesně plánovaných 40 osob. Byly vytvořeny 4 nové/inovované produkty: manuál dobré praxe metody appreciative inquiry, diagnostický test pro identifikaci předností a talentů osobnosti, metodická příručka appreciative inquiry rozvíjející přednosti a talenty osobnosti a kurz postavený na metodě AI a rozvíjejícího přednosti a talenty osobnosti. Tímto projektem jsme i jako organizace získali podporu (MI 07.45.00) a navázali jsme partnerství se dvěma zahr. partnery (MI 43.05.00), což umožnilo vznik všech výše jmenovaných produktů. Zaměřit se chceme i na udržitelnost projektu. Nadále hodláme spravovat webový portál www.prednostprednostem.cz, kde jsou dostupné nejen výstupy z projektu, ale také řada inspirací apod. Test silných stránek, jako jedinečný diagnostický nástroj, hodláme i nadále podporovat v rámci dalších aktivit společnosti Scio a průběžně vyhodnocovat data a provádět potřebné úpravy. V rámci projektu vznikla rozsáhlá komunita osob, které staví na myšlenkách a přístupech projektu, a které také formálními i neformálními způsoby dále šíří a udržují vzájemnou spolupráci. Společnost Scio spatřuje potřebu znát své silné stránky, jako jednu z klíčových potřeb pro uplatnění nejen na trhu práce ale i v soukromém životě, a hodlá i nadále sledovat i spoluvytvářet trendy v této oblasti a spravovat o nich širokou veřejnost. Zároveň jsme projekt přihlásili na Národní cenu kariérového poradenství.
KA01 Manuál metody oceňujícího ptaní V rámci této klíčové aktivity jsme vytvořili první ucelený materiál zabývající se metodou a technikami oceňujícího ptaní v češtině. Manuál se zaměřuje nejen na teorii metody, ale také na její uplatnění zejména v rámci kariérového poradenství. Je úzce provázán s KA03 – metodikou kurzu. Materiál je volně dostupný ke stažení na webu projektu a stále se setkáváme s pozitivní zpětnou vazbou, zejména od odborníků z oblasti kariérového poradenství. KA02 Diagnostický nástroj (test silných stránek) Ve spolupráci se skupinou odborníků se nám podařilo vytvořit nástroj (volně dostupný na webu projektu), který je prvním testem silných stránek dostupným v českém jazyce, a který nejen že umožňuje zjistit silné stránky, ale pomáhá i s jejich rozvojem a vede k pozitivnímu zaměřování na tyto aspekty osobnosti. Testem již prošlo více než tisíc respondentů a zpětné vazby, které k němu máme, jsou ve skrze pozitivní. KA03 Metodika AI/OP Metodika kurzu Přednost předostem byla tvořena v několika fázích, a díky KA04 průběžně ověřována v praxi. Výsledkem je materiál, který je optimálním podkladem pro vedení kurzu osobnostního rozvoje (zejména se zaměřením na kariérové poradenství a pozitivní psychologii). Metodika byla také vytištěna v nákladu 320 kusů a rozdávána cílové skupině projektu (zejména v rámci seminářů). V elektronické podobě je k dispozici ke stažení na webových stránkách projektu. KA04 Kurz rozvíjející přednosti a talenty Kury PP byly realizovány v několika bězích a městech. Umožnily nám ověření metodiky kurzu v praxi a podpořily zástupce cílové skupiny, s ohledem na zpětnou vazbu, často přímo vedly k přímému uplatnění účastníků na trhu práce. KA 05 Publicita projektu V rámci této klíčové aktivity proběhly zejména semináře, jejichž cílem bylo zejména šířit povědomí o výstupech projektu, kterých se zúčastnilo dvě stě účastníků (zejména ze spolupracujících organizací a cílových skupin projektu). Zahraniční partneři projektu pak vedli několik workshopů, jejichž cílem bylo zejména sdílení zkušeností s metodou oceňujícího ptaní, kterých se účastnilo celkem čtyřicet osob.
Na projektu se spolupracuje se zahraničními partnery: 1) Appreciating People (Velká Británie) 2) Kessels & Smit (Nizozemí)

Operační struktura


Příjemce


Přehled zdrojů financování projektu


Termíny

v
v
v

Dopad projektu

1) Děti, mládež a mladí dospělí 2) Dlouhodobě nezaměstnaní 3) Úřad práce ČR 4) Ženy vracející se po rodičovské dovolené na trh práce