Byla zřízena společná internetová stránka partnerství PEOPLE na adrese: www.migra.tn.it/opencms/opencms/people/index.html. Stránka sloužila zejména k zachycení pokroku při společné práci TCA, zveřejnění informací o mezinárodních akcích stejně jako stručnému shrnutí setkání včetně fotodokumentace. Jednalo se zejména o interní nástroj komunikace, byť s plnou přístupností návštevníkům zvenku.
Nejdůležitější aktivitou mezinárodního partnerství byla vzájemné porovnávání zkušeností a poznatků, jak na úrovni jednotlivých organizací, tak na úrovni národních rozvojových partnerství. Každý z národních partnerů působil v jiné zemi s odlišnou tradicí a s odlišnou legislativní úpravou cizinecké problematiky. V každé zemi byly a jsou užívány odlišné metody integrace a aktivit, které se snaží zapojit etnické menšiny na trh práce a společnosti jako celku.
Partnerství PEOPLE v průběhu projektu upustilo od vytvoření společné studie porovnávající pracovní trhy v zemích jednotlivých partnerů. Jednotlivé podmínky byly příliš odlišné na to, aby případný text překročil podobu pouhého popisu bez vzájemné souvztažnosti. RP Hedera místo toho připravilo svou vlastní studii v rámci aktivity think tank.
V rámci mezinárodních setkání docházelo k intenzivní výměně zkušeností, které umožnily lépe reflektovat vývoj integračních strategií ve vlastních zemích. Velmi důležitou roli zde hrály zejména studijní cesty mezi jednotlivými partnery, na kterých organizátoři prezentovali praktické aktivity s uprchlíky, místa jejich dočasného pobytu, integrační kurzy a výsledky jejich vlastních aktivit. Právě tyto studijní cesty nejlépe naplňují ideál sdílení „dobré praxe“, neboť zároveň s komentářem ke sledovaným aktivitám umožňovaly upravovat a promýšlet vlastní další práci ve vlastních organizacích.
V rámci projektu byla organizována společná setkání. Mimo studijní cesty se jednalo o konference v jednotlivých partnerských zemích, vždy zaměřené na určité, předem stanovené téma. Ta byla rozdělena:
- Poradenství při hledání zaměstnání – RP GENIA, Německo
- Integrační strategie – RP HEDERA, Česká republika
- Rovné příležitosti – RP MIGRA, Itálie
- Vzdělávání – RP PRESTO, Velká Británie
Závěrečná konference v České republice v Brně byla zároveň posledním společním podnikem partnerství PEOPLE. Byly zde projednány výsledky a diskutovány možnosti budoucí spolupráce.
V průběhu projektu došlo k přehodnocení původních plánů na vznik uceleného produktu týkajícího se pracovních práv migrantů a uprchlíků. Nastavení partnerství a charakter spolupráce neumožnil vznik homogenního produktu. Svou největší hodnotu našlo partnerství PEOPLE ve společných setkání a vyměňování svých zkušeností s prací v různých zemích. Ideálním nástrojem byla mezinárodní setkání – konference. Každý z partnerů připravil jedno, které bylo zaměřené na konkrétní téma stanovené v TCA. Témata byla rozdělena dle dosavadních zkušeností a probíhajících aktivit jednotlivých zemích. Výstupem každého setkání byla partnerům předávaná dokumentace o probíhajících projektech, prezentace a interaktivní workshopy. Z každého mezinárodního setkání byla vytvořena zpráva, která prezentovanou problematiku shrnovala a poskytovala kontakty pro zájemce o další detaily.
Konference se konaly v Oldenburgu, Roveretu, Londýně a v Brně. K tomu proběhly studijní cesty v Oldenburgu, Londýně a v Brně, částečně při příležitosti konference. Získané zkušenosti umožnili jednotlivým národním partnerstvím pokračovat v mezidobí ve své práci a zároveň reflektovat zkušenosti dalších partnerů z mnohem širším záběrem, než by bylo možné pouze v podobě omezené na území České republiky. Toto navíc umocňova fakt, že v rámci TCA docházelo k častým návštěvám zařízení a organizací, které pracovaly s migranty či uprchlíky. Takto bylo navštíveno více než 20 organizací. Mezi ně patřily uprchlický tábor, informační kancelář a poradna pro migranty, kontaktní centrum pro uprchlíky, rekvalifikační kurzy pro uprchlíky, centrum pro mládež, bakalářsk program pro imigranty, svépomocný NNO pro migranty, APEL (tj. Assessment of Prior Experiental Learning) kurz, work placement program pro uprchlíky nebo dobrovolnický projekt pro uprchlíky.
Výrazným výsledkem všech vzájemných setkání byla výměna zkušeností, inspirace pro další práci, vzájemná podpora vzhledem ke specifičnosti zaměření aktivit, nové kontakty.
Důvody pro přehodnocení charakteru výstupů celé mezinárodní spolupráce byly zejména tyto: jednotlivá partnerství byla příliše rozdílná co do zaměření a tradičních aktivit. Přestože se obecně pohybovala ve stejné oblasti činnosti, přesto jsou mezi jednotlivými kategoriemi cílové skupiny cizinců a uprchlíků rozdíly, které determinují povahu práce s nimi. Z tohoto hlediska je poměrně obtížné vytvářet homogenní produkt, který by byl schopen aplikace všemi partnery. Jedním z hlavních důvodů byl dále ten, že jednotlivá národní partnerství byla v různých fázích svých aktivit. Italské parnterství MIGRA se přidalo do mezinárodní skupiny ve výrazně pozdějším termínu než všichni ostatní a zároveň, všichni partneři ukončili své projekty mnohem dříve než Česká HEDERA.